içinde ,

Mareşal Fevzi Çakmak

meresalfevzicakmak

Mereşal Fevzi Çakmak 12 Ocak 1876 Rumeli Kavağı , İstanbul’da Mustafa Fevzi adıyla dünyaya geldi. Babası Ali Sırrı Bey , annesi ise Hesna Hanım’dır.3 erkek 1 kız kardeşi vardır . Erkek kardeşlerinden Teğmen Muhtar Balkan Savaşları sırasında şehit düşmüş diğer erkek kardeşi Mehmed Nazif ise Çanakkale savaşı sırasında Conkbayırında şehit düşmüştür.Üçüncü kardeşi Samı Veteriner okuluna devam ederken vefat etmiştir.

Öğrenim Gördüğü Okullar : 

  • Rumelikavağı Sadık Hoca Mahalle mektebi.
  • Sarıyer Özel Hayriye Okulu
  • 1890 Kuleli Askeri Lisesi
  • Harp Okulu
  • Erkan-ı Harbiye Mektebi

  Erkan-ı Harbiye mektebini bitirip Kurmay Yüzbaşı olarak mezun olunca , Genel Kurmay 4.şubeye tayin olmuştur.1902 yılında binbaşı , 1907 yılında Albay rütbesine yükselmiştir.Fakat 1909 yılında çıkarılan tasviye kanunu ile rütbesi yeniden albaylığa indirilmiştir.Ancak 1913 yılında yeniden albay 1914 yılında ise tuğgeneralliğe yükselmiştir.

  I.Dünya savaşında Osmanlı ordusunda aktif görev almıştır . 1918 Yılında Genel Kurmaylığa seçilmiştir . 3 Şubat 1920 de Harbiye Nazırı olmştur .  Damat Ferit’in 1920 de kabine kurmasıyla , görevinden istifa edip Anadoluya geçmiştir . 

  1922’de Büyük Kurtuluş savaşı zaferinin ardından , üstün hizmetlerinden dolayı ” Mareşallik ” ünvanını almıştır . 

  Oldukça tahsilli ve kültürlü biri olan Fevzi Çakmak , Tassavuf ilmi ilede ilgilenmiştir. Gazi Atatürk’den sonra tek ve son Mareşal’dir.Evli ve 2 çocuk babası olan Fevzi Çakmak , siyasetlede ilgilenmiştir.

   II.Dünya savaşı devam ederken “Yaş haddi kanunu ” ile emekliye ayrılmıştır . Emekli olduktan sonra , 1946 seçimleri ile Demokrat Partiden İstanbul milletvekiliğine aday olmuş ve seçilmiştir . Daha sonraki dönemde DP yöneticileri ile araları açılması neticesinde buradaki görevinden ayrılıp Millet Partisi Fahri Başkanlığına getirilmiştir . 

  

  Rahatsızlığı dolayısıyla geçirdiği bir ameliyat sonucunda 10 Nisan 1950’de vefat etmiştir.Ruhu Şad olsun ! 

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

Otranto Seferi

Ergenekon ve Bozkurt Destanı Moğol Destanı mıdır ?