içinde

LİKYA’NIN ÖNEMLİ KENTLERİNDEN ANTİPHELLOS (KAŞ)

Antiphellos, Likya’nın Önemli Kentlerinden Biridir

Kaş, Orta Likya’da eski Antiphellos üzerinde kurulmuş. Sırtını batısında bulunan Akdağ’a ve doğusunda bulunan Bey Dağı’na yaslamış olan Kaş, adeta yükseklerden denize bakmakta ve tam karşısında bulunan Meis adasına gözcülük etmektedir. Hani bir zamanlar St. Jean Şövalyelerinin koruduğu, buradaki kızıl kayalardan ötürü adaya verdikleri Chateau-Roux (Kızıl Şato) adıyla da biline Meis adasına.

Belki de Kaş, arkasını dağlara yaslamanın verdiği güçle bugüne dek kimseye boyun eğmemiş, dimdik ayakta kalmış ve kentin gelişigüzel büyümesine izin vermemiştir. Dağlara boyun eğdiremedikten sonra büyümenin mümkün olamayacağını görmek beni mutlu etti. Kaş böyle çok güzel…

Kıyılarının kayalık olması nedeniyle Kaş’ta plajların az olduğu düşünülür. Oysa Kaş-Kalkan yolu üzerinde bulunan “Kaputaj Plajı” en güzel plajlarımızdan biridir. Merkezde bulunan “Büyük Çakıl”, “Küçük Çakıl” ve “Akçagerme” plajları da çok güzeldir. Küçük Çakıl’da kaynak suyu çıkması nedeniyle deniz suyu biraz soğuktur. Üşenmezseniz eğer, her gün deniz dolmuşu yapan teknelerle Kaş’a yirmi dakika uzaklıkta bulunan “Limanağzı Koyu”na gidebilirsiniz. Koy akvaryum gibi berrak ve temiz. Denize baktığınızda rengarenk balık sürülerini, deniz taraklarını görebiliyorsunuz. 

Kaş’ın havasından da bahsetmem gerek. Ege’nin serin sularıyla Akdeniz’in sıcak sularının kucaklaştığı yerde bulunan Kaş, hafif rüzgarlı ve Akdeniz’de bulunan diğer kentlere göre daha az nemli havasıyla insanı bunaltmıyor. 

Hep yaz tatilini geçirmek için gittiğim Kaş’a bu kez yeni yıla girmek için gittim. 1 Ocak’ta (2023) günlük güneşlik ve tertemiz havasıyla içimi yaşama sevinciyle doldurdu. Bir kez daha anladım ki, Kaş’ın her mevsimi ayrı güzel…

Meis Adası

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

2023 yılının bilkentli genç ustaları

Knut HamsunKimdir?