içinde

Protestocular Stonehenge’te Turuncu Toz Boya ile Eylem Yaptı

İklim aktivistleri, İngiltere’de yer alan tarihöncesi Stonehenge anıtında toz boyalarla bir eylem gerçekleştirdi.

İki Just Stop Oil kampanyacısı tarihi alana toz boya sıktı. Protesto, 5.000 yıllık Stonehenge’te Yaz Gündönümü kutlamalarının başlamasından bir gün önce gerçekleşti.

Wiltshire Polisi, antik anıta zarar verdikleri şüphesiyle iki kişinin tutuklandığını söyledi.

Just Stop Oil, turuncu toz boyanın mısır unu olduğunu ve “yağmurla akıp gideceğini” söyledi. Grup, yaptığı açıklamada iki protestocunun Oxford’dan 21 yaşındaki öğrenci Niamh Lynch ve Birmingham’dan 73 yaşındaki Rajan Naidu olduğunu söyledi.

Başbakan Rishi Sunak olayı “utanç verici bir vandalizm eylemi” olarak kınadı.

İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer, yapılan eylemin “korkunç” olduğunu söyledi ve Just Stop Oil’i “acınası” olarak nitelendirdi.

Kampanyacılar Unesco Dünya Mirası alanındaki taş anıta doğru koşarken, insanların “hayır” diye bağırdığı duyuldu ve müdahale etmek için koştukları görüldü.

English Heritage sözcüsü, anıta boya püskürtülmesini “son derece üzücü” olarak nitelendirdi ve alanın halka açık kaldığını doğruladı. Küratörlerin “hasarın boyutunu araştırdığını” da sözlerine ekledi.

Just Stop Oil, olayın ardındaki motivasyonun, bir sonraki Birleşik Krallık hükümetinin 2030 yılına kadar petrol, gaz ve kömür çıkarımı ve yakılmasına son vermesini talep etmek olduğunu söyledi.

Grubun sözcüsü şunları söyledi: “Kömür, petrol ve gaz yakmaya devam etmek milyonlarca kişinin ölümüyle sonuçlanacak. İnsanlığı savunmak için bir araya gelmeliyiz yoksa her şeyi riske atarız.”

Arkeolog ve Stonehenge Nasıl İnşa Edilir kitabının yazarı Mike Pitts, olayın “potansiyel olarak oldukça endişe verici” olduğunu söyledi.

“Anıt onlarca yıldır çitle çevriliyor ve megalitlerin yüzeyleri korunuyor. Hassaslar ve tamamıyla üzerinde çalışılması gereken tarihöncesi işaretlerle kaplılar ve taşlara verilecek herhangi bir yüzey hasarı son derece endişe verici.

Wiltshire Polisi sözcüsü ise şunları söyledi: “İki şüphelinin bazı taşlara turuncu boya sıktığı yönündeki ihbar üzerine geldik. Araştırmalarımız devam ediyor ve English Heritage ile yakın işbirliği içinde çalışıyoruz.”

BBC News. 19 Haziran 2024.

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Batık Kalıntılar Antik Roma Zenginlerinin Yaşam Tarzını Gösteriyor

Gümüşhane’de Bulunan Geç Roma Zırhı Restore Edildi