içinde ,

140 Yaşındaki Muhammed Nesebi

140 yaşındaki Siirtli Muhammed Nesebi, Kürt aşiretleri Ruslara karşı ayaklandı, Osmanlı ordusu bir mermi bile patlatmadı.

140 Yaşındaki Muhammed Nesebi
Muhammed Nesebi

Siirt’in Eruh İlçesi’ne bağlı Gedikaşan-Êrs köyünde yaşayan 140 yaşındaki Muhammed Nesebi Osmanlı döneminde Kürtlerin Ruslara karşı ayaklanmasını anlattı.

140 yaşındaki Muhammed dede, 1’inci Dünya Savaşından sonra Ermeni asıllı Aram Paşa’nın Lenin’e, Kürt-Ermeni ortak devletini kurması için öneride bulunduğunu ancak bu önerinin Rus lider tarafından kabul edilmediğini söyledi.

Muhammed Nesebi, hayatı boyunca 3 büyük harbe katıldığını söyledi.

Siirt’in Eruh İlçesi’ne Bağlı Gedikaşan (Êrs) Köyü’nde yaşayan Muhammed dede yaşının 140’ı geçtiğini belirtti.

1. Dünya Savaşı’nda Rus saldırılarına karşı cepheye gittiklerini belirten Muhammed dede, “Ruslara karşı ilk kez Kürt aşiretler ayaklandı. Osmanlı ordusu iki mermi bile patlatmadı. Biz Türklerin imdadına yetiştik. Daha sonra Araplar da yardımımıza geldi. Birlikte Rus ordusunu geri püskürttük” dedi.

Rus ordularının başında Erivanlı Aram Paşa’nın bulunduğunu ve 80 bin kişilik bir güce sahip olduklarını belirten Muhammed dede, “Arap Paşa Ermenilerin büyüğüydü. O savaştan sonra Rus lider Lenin’in yanına giderek Kürtleri birleştirmesini ve Kürt-Ermeni ortak devleti kurulmasını önerdi. Ama Lenin onu dinlemedi” diye konuştu.

Rus savaşından sonra Gelibolu’ya savaşa gittiğini dile getiren Muhammed dede, burada da bir buçuk yıl savaşa katıldığını söyledi.

Muhammed dede, “Savaştan sonra buraya döndüm. Ailem Irak’a gitmişti. Herkes Irak’a gitmişti. Ben de onların peşinden gittim” dedi.

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

LİKYA’NIN ÖNEMLİ KENTLERİNDEN ANTİPHELLOS (KAŞ)

Köprü ve otoyol ücretlerine zam yapıldı