içinde ,

Kütahya’da Sağlık Tanrıçası Hygieia Heykeli Bulundu

Kütahya’da yer alan Aizanoi Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarında, sağlık tanrıçası Hygieia’nın heykeli bulundu.

Agoranın Batı ve Güney kanadındaki sütunlu galeriler ve bunların ardındaki dükkanları ortaya çıkarmaya çalıştıklarını belirten Dumlupınar Üniversitesi’nden Kazı koordinatörü Prof. Dr. Gökhan Coşkun, bu kapsamda sütunlu galerilerin akslarını ortaya çıkarmaya başladıklarını söylüyor.

Agoranın güney kanadında, sütunlu galerinin içinde bir heykel bulduklarını belirten Coşkun, “Yunan ve Roma mitolojisinde sağlık tanrısı Asklepios’un kızı sağlık ve temizlik tanrıçası olarak bilinen Hygieia’ya ait heykel bulduk.” diyor.

Mermerden yapılmış Hygieia heykelinin başı kırık olarak bulundu. Günümüze kadar sağlam şekilde ulaşamayan heykel, mevcut haliyle yaklaşık bir insan boyutunda.

(Büklükale’de 3.000 Kişinin Katıldığı Bir Tören Alanı Bulundu)

Hygieia, Yunan dininde sağlık tanrıçasıydı. Kültünün en eski izleri, tıp tanrısı Asklepios ile birlikte tapınıldığı Korint’in batısındaki Titane’de yer alıyor. İlk başta Hygieia ile Asklepios arasında özel bir ilişki yoktu, ama zamanla Hygieia onun kızı olarak görülmeye başlandı; Ancak daha sonra edebiyatta karısı olarak söz edildi. Hygieia kültü onunla eşzamanlı olarak yayıldı ve MÖ 293’te Epidaurus’tan Roma’ya tanıtıldı ve yavaş yavaş Salus ile özdeşleştirildi.

Daha sonraki zamanlarda Hygieia ve Asklepios koruyucu tanrılar oldular. Hygieia’nın hayvanı, bazen elinde tuttuğu bir tabaktan su içerken gösterilen bir yılandı.

Coşkun, “Daha önce Aizanoi’de yapılan çalışmalarda yine Hygieia ile ilgili buluntular ele geçmişti. Bu durum ise bize Aizanoi’de Roma döneminde sağlık kültüyle ilişkili birtakım yapılaşmaların, binaların olabileceğini düşündürüyor. Bu açıdan, bulduğumuz Hygieia heykelinin önemli olduğunu söyleyebilirim.” diyor.

Aizanoi Antik Kenti

Aizanoi kenti, antik Frigya’ya bağlı olarak yaşayan Aizanitis’lerin ana yerleşim merkeziydi. Zeus Tapınağı çevresinde yapılan kazılarda, MÖ 3.000 yıllarına ait yerleşim izleri açığa çıkarıldı. Helenistik dönemde bu bölge değişimli olarak Bergama’ya ve Bithynia’ya bağlı iken, MÖ 133’de Roma egemenliğine girdi.

Zeus Tapınağı, Stadyum-Tiyatro kompleksi ve Macellum’u ile Roma döneminde önemli kentlerden biriydi. Bir tepe üzerine kurulmuş olan ve şehrin önemli dinsel yapısı olarak görülen Zeus Tapınağı dünyanın en iyi korunmuş Zeus tapınaklarından biri. 

Şehrin kuzeyinde 13.500 kişi kapasiteli stadyum ve 20.000 kişi kapasiteli tiyatronun bir kompleks şeklinde yapılması antik dönemde Aizanoi’den başka hiçbir yerde görülmezken, MS 2. yüzyılın ikinci yarısına tarihlenen Aizanoi Macellum’u ise dünyanın bilinen ilk borsalarından biri.

You must be logged in to post a comment
Login

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

Antik Yunanistan’ın Olimpiyat Şampiyonları Ünlü Sporculardı

İspanya’daki Antik Yerleşim Alanında Roma Silahları Bulundu