içinde , ,

İspanya’daki Antik Yerleşim Alanında Roma Silahları Bulundu

İspanya’daki Menorca kentinde, MÖ 100 yıllarına tarihlenen silahlar ve cerrahi aletlerle dolu muhteşem bir Roma askeri deposu keşfedildi.

İspanya’nın Menorca şehrindeki Son Catlar Antik Talayotik yerleşim alanını inceleyen araştırmacılar, MÖ 100 yıllarına dayanan Roma askeri teçhizatlarının bulunduğu gizli bir yer ortaya çıkardı.

Alicante, Murcia, Granada ve Cadiz üniversitelerindeki ve Ciutadella Müzesi’ndeki bilim insanları, eserleri bu ayın başında keşfetti. İspanya’daki Balear Adaları’ndan birinde yer alan nesneler arasında sivri cisimler, ok uçları, bıçaklar, cerrahi malzemeler ve bronz bir spatula vardı.

(Islık Çalan Sapan Mermileri Roma Ordusunun Gizli Silahıydı)

Son Catlar, Balear Adaları’ndaki en büyük Talayotik yerleşim yeri. UNESCO’ya göre, yaklaşık 900 metre çevre uzunluğuna sahip devasa bir surla çevrili olan alanda, talayots olarak bilinen nöbetçi kulübeleri ve kare şeklinde kuleler vardı. Tarih öncesi uygarlığın adı bu Tunç Çağı megalitlerinden geliyor.

Bu yaz yürütülen kazıda yerleşimin işgalcilere karşı korumak için savunma sisteminin bir parçası olarak kullanıldığı düşünülen bükülmüş bir ana kapı üzerinde çalışıldı. MÖ 2. yüzyılda adaları işgal eden Roma askerleri, geçidi başlangıçların ve sonların, zamanın, kapıların ve geçitlerin Roma Tanrısı olan Janus ile ilişkilendirmiş olabilir. Araştırmacıların belirttiğine göre, iki yüzlü Tanrı esasen göklerin sorumlusuydu çünkü “birinin diğer tanrılara, hatta Jüpiter’in kendisine ulaştığı yolu” temsil ediyordu.

Alicante Üniversitesi Arkeoloji ve Tarihi Miras Araştırma Enstitüsü’nden (INAPH) yapılan açıklamaya göre, “Romalı askerlerin çok fazla batıl inancı vardı, eskiden bu ayinleri gerçekleştirirlerdi. Romalılar şehir kapılarına kutsal değer veriyorlardı bu yüzden kapılardan birini özellikle seçtiklerinde, o kapıya bazı doğaüstü nitelikler yüklüyorlardı.”

Son Catlar’da yaşayanlar, MÖ 5. ve 4. yüzyıllar arasında taş bariyeri inşa etti. Sur, kiklop duvar örgüsü de dahil olmak üzere, birçok farklı inşaat tekniğiyle inşa edilmişti. Adını, Yunan mitolojisindeki tek gözlü dev Cyclop’tan (Kiklop) alan bu yöntemi, Encyclopedia Britannica’ya göre “harçsız, muazzam taş bloklar kullanarak” suru inşa eden inşaatçılar kullandı.

Alicante Üniversitesi, yerlilerin Son Catlar’ı ya MÖ 264’ten 146’ya kadar Roma ve Kartaca arasında meydana gelen Pön savaşlarına ya da MÖ 123 civarında Balear Adaları’nın Romalılar tarafından fethedilmesine karşılık yeniden güçlendirdiğini söylüyor.

Encyclopedia Britannica’ya göre, “Adalar art arda Kartacalılar, Romalılar, Vandallar, Morolar ve İspanyollar tarafından yönetildi.”

Ekibin Son Catlar’daki kazı çalışmaları 2016 yılından beri devam ediyor. Önceki kazılar sırasında, bilim insanları surun yapımının farklı aşamalarını, kuzey kapısı ve bükülmüş kapı da dahil olmak üzere, güçlendirilen surun belirli kısımlarını inceledi. Araştırma, üniversitenin “Modüler Proje: Fenike-Pön Mimarisi” projesinin bir parçası olarak gerçekleşiyor.”

Kazı çalışmalarına önderlik eden Fernando Prados’un yaptığı açıklamada, Son Catlar’ın araştırmacılar için paha biçilemez olduğunu çünkü çatışma ve savaş arkeolojisini incelemede büyük bir faaliyet alanı sağladığını söylüyor.

Smithsonian Magazine. 2 Ağustos 2021.

You must be logged in to post a comment
Login

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

Dev Pterozorlar Güçlü Boyunları Sayesinde Hayatta Kaldılar

‘Tarihin Babası’ Herodotus Kimdi?