içinde , ,

İngiltere’de İlyada’dan Sahneleri Betimleyen Mozaik Bulundu

İngiltere’de bir çiftçinin tarlasının altında, Homeros’un İlyada’sından sahneler betimleyen nadir bir mozaik içeren Roma villası bulundu.

Rutland’da bulunan mozaik, türünün İngiltere’deki ilk örneği olarak tanımlanıyor. Mozaik taban, toprak sahibinin oğlu tarafından keşfedildi ve Leicester Üniversitesi’nden arkeologlar tarafından araştırıldı.

Historic England, mozaiği “Britanya’da şimdiye kadar bulunan en dikkat çekici ve en önemlilerinden biri” olarak nitelendirdi.

(Homeros’un İlyada Destanını Orijinal Dili Grekçe Dinleyin)

Mozaik ve çevresindeki villa kompleksi, Historic England’ın tavsiyesi üzerine Dijital, Kültür, Medya ve Spor Dairesi (DCMS) tarafından Planlanmış Anıt olarak korunuyor.

Kompleksin geç Roma döneminden zengin bir kişiye ait olduğu düşünülüyor.

Toprak sahibi Brian Naylor’un oğlu Jim Irvine, 2020 karantinası sırasında bir yürüyüş sırasında “olağandışı bir çömlek” gördükten sonra ilk keşfi yaptı ve Leicestershire County Council’deki arkeoloji ekibiyle temasa geçti.

Jim Irvine, “Ailem 50-60 yıldır bu topraklarda çiftçilik yapıyor. Geçen yıl karantina sırasında, yerde daha önce gördüğüm hiçbir çömleğe benzemeyen bazı çömlekler fark ettim. Daha sonra buraya bir kürekle geldik ve sığ bir çukur kazdım ve tam olarak doğru noktada olduğumu fark ettim.” diyor.

Historic England, daha sonra Leicester Üniversitesi tarafından sahadaki acil kazı çalışmalarını finanse etti.

Villanın yemek ya da eğlence alanı olduğu düşünülen tabanını oluşturan mozaik, 11 metreye 7 metre ölçülerinde. Mozaikler, Roma İmparatorluğu’ndaki özel ve kamu binalarında düzenli olarak kullanıldı ve genellikle mitolojiden ünlü figürleri içeriyordu.

Ancak Rutland mozaiğinin, Achilleus’u ve Troya Savaşı’nın sonunda Hector ile olan savaşını içerdiği için Birleşik Krallık’ta benzersiz olduğu düşünülüyor.

11 metrelik mozaik taban, Yunan savaşçı Akhilleus’un, kederli babası Kral Priam izlerken, Hector’un cesedini bir savaş arabasının arkasında Truya surlarının etrafında sürüklediğini gösteren bir panel içeriyor.

İncelemeler, büyük villanın ahırlar, dairesel yapılar ve muhtemelen bir hamam ile çevrili olduğunu ortaya çıkardı. Kompleksin MS 3. ve 4. yüzyıllar arasında klasik edebiyat bilgisine sahip biri tarafından iskan edilmiş olması muhtemel.

Kazı proje yöneticisi John Thomas şunları söylüyor: “Bu kesinlikle son yüzyılda Birleşik Krallık’taki en heyecan verici Roma mozaik keşfi. Bize o zamanki insanların tutumları, klasik edebiyatla bağlantıları hakkında yeni bakış açıları veriyor ve aynı zamanda bu eseri sipariş eden kişi hakkında bize çok şey anlatıyor. Bu, klasikler hakkında bilgisi olan, böyle bir ayrıntıyı sipariş edecek paraya sahip olan biri ve bu, İngiltere’de şimdiye kadar bulduğumuz bu hikayelerin ilk tasviri.”

Historic England’ın CEO’su Duncan Wilson, “Bu boyutta bu kadar nadir bir mozaiğin yanı sıra bunu çevreleyen bir villayı ortaya çıkarmak oldukça dikkat çekici.” diyor.

“Bunun gibi keşifler, ortak tarihimizi bir araya getirmemize yardımcı olması açısından çok önemli. Bu siteyi koruyarak, ondan öğrenmeye devam edebiliyoruz ve 1500 yıl önce orada yaşayan insanlar hakkında gelecekteki kazıların bize neler öğretebileceğini sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Historic England, sitenin özel arazide olduğunu ve halka açık olmadığını, ancak villa kompleksinin ve buluntularının saha dışında bir görüntüsünü oluşturmak için Rutland İlçe Konseyi ile görüşmelerin devam ettiğini söylüyor.

2022 yılında sahada daha fazla kazı yapılması planlanıyor.

BBC News. 25 Kasım 2021.

You must be logged in to post a comment
Login

İngiltere’de İlyada’dan Sahneleri Betimleyen Mozaik Bulunduİngiltere’de İlyada’dan Sahneleri Betimleyen Mozaik Bulundu

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

Karabük’teki Antik Kentte 1.800 Yıllık Demir Maske Bulundu

Korkunç İvan IV İvan 1533-1584