içinde , ,

Karabük’teki Antik Kentte 1.800 Yıllık Demir Maske Bulundu

Karabük’te yer alan Hadrianaupolis Antik Kenti’nde, bir Roma askerine ait olduğu düşünülen 1.800 yıllık demir maske bulundu.

Karabük’ün Eskipazar ilçesinde yer alan Hadrianaupolis Antik Kenti’ndeki kazılar 2003 yılından beri sürüyor. Budaklar köyünde MÖ 1. yüzyıldan MS 8. yüzyıla kadar kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis Antik Kenti’ndeki kazılar, Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Çelikbaş başkanlığında devam ediyor.

(Karabük’te Tanrı Pan Betimli Demir Yüzük Bulundu)

Kazı çalışmalarının yılın 12 ayı boyunca sürdüğü antik kentte bu sezon, henüz fonksiyonu çözülemeyen kare planlı bir yapıda yoğunlaşıldı. Söz konusu yapıdaki sur duvarından burasının bir askeri yapı olduğunu tahmin ediliyor. Yapı içinde yapılan çalışmalar sırasında demir bir maske ortaya çıkarıldı.

Batı Karadeniz’in iç bölgelerinin tarihinin henüz tam olarak aydınlatılmadığını belirten Kazı başkanı Doç. Dr. Çelikbaş, “Yaptığımız çalışmalarla bölgenin tarihini aydınlatmaya devam ediyoruz. Kazılarımızda bölgede Roma İmparatorluğu’nun varlığını gösteren önemli verilere ulaştık. Bu maske de bir Roma askerine ait. Roma süvarisine ait bir yüz maskesi, bir miğfer parçası.” diyor.

Hadrianaupolis’te bir Roma garnizonunun, askeri üssünün varlığından söz edilebileceğini belirten Çelikbaş, “Roma, Karadeniz Bölgesi’nden kendi coğrafyasına gelebilecek her türlü tehlikeye karşı üsler inşa ederek savunmasını en uçta yapmayı planlamış. Bu savunma amaçlı askeri kentlerinden birinin de Hadrianaupolis olduğunu düşünüyoruz. Maske parçası, imparatorluk dönemine ait. Çok büyük ihtimalle de benzer örneklerine ve tabakalandırma tarihine baktığımızda 3. yüzyıla ait.” diyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında antik kentin güney nekropolünde yürütülen kazılarda ise kaya mezarların içinde 1.800 yıl öncesine ait demir bir yüzük bulunmuştu. Yüzüğün üzerindeki akik taşında, oldukça küçük boyutlarda işlenmiş, Yunan mitolojisinde çobanların tanrısı olarak bilinen Pan karakterinin olduğu belirlendi.

Hadrianaupolis antik kentindeki çalışmalarda elde edilen bulgulardan taşınabilir olanlar çevre illerdeki müzelere götürülüyor, taşınmazlar ise bulunduğu yerde korunuyor.

You must be logged in to post a comment
Login

Karabük’teki Antik Kentte 1.800 Yıllık Demir Maske BulunduKarabük’teki Antik Kentte 1.800 Yıllık Demir Maske Bulundu

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

idil bursa

2021 Kasım Ayının En Önemli 10 Arkeoloji Haberi