içinde ,

Modern Tasarımlı 10 Kütüphane

Kütüphane Nedir? 

Kütüphane nedir sorusuna değinecek olursak, Kütüphaneler kitapların, tezlerin, sözlüklerin, ansiklopedilerin, yıllıkların, haritaların bulunduğu bilgi deposudur.

Kütüphane nedir sorusuna değinecek olursak, Kütüphaneler kitapların, tezlerin, sözlüklerin, ansiklopedilerin, yıllıkların, haritaların bulunduğu bilgi deposudur.

Geniş bilgi yelpazesiyle insanın ufkunu genişlettiği yerlerdir. En eski kütüphanelerden en yenisine kadar hepsi birer mimari harikalarla yapılmaktadır.

Hadi sizler işin hazırladığım diwun.com’da, bunlardan en modern 10 kütüphaneye birlikte bakalım.

1. Beinecke Nadir Kitap ve El Yazması Kütüphanesi

1963 yılında açılan bu 6 katlı, mermer, granit, bronz ve camdan inşa edilen yapı, basit ama büyüleyici ultra-modern bir dış cepheye sahiptir

1963 yılında açılan bu 6 katlı, mermer, granit, bronz ve camdan inşa edilen yapı, basit ama büyüleyici ultra-modern bir dış cepheye sahiptir. Gordon Bunshaft tarafından tasarlanan gri damarlı beyaz mermer paneller açık gri granitten çerçevelerle neredeyse monokromatik Rubik Küpüne benzeyen bir görünüm kazanıyor. Bu mermer paneller ışığı filtreliyor. Dönen cam kapı binanın çekirdeğinden yükselen bir kitap kütüphanesi ile içeri giriyor. İki merdiven, zengin kitap koleksiyonu sergilerini sergileyen asma katına çıkıyor.

2. José Vasconcelos Kütüphanesi

2006 yılında açılan bu kütüphane, doğaya muhalefet etmeyecek modern kültürünü temsil etmek üzere tasarlandı ve bu nedenle Alberto Kalach ve Juan Palomar mimarları, halk kütüphanesini Meksika'nın endemik bitki örtüsüne sahip bir botanik bahçesine entegre etti.

2006 yılında açılan bu kütüphane, doğaya muhalefet etmeyecek modern kültürünü temsil etmek üzere tasarlandı ve bu nedenle Alberto Kalach ve Juan Palomar mimarları, halk kütüphanesini Meksika’nın endemik bitki örtüsüne sahip bir botanik bahçesine entegre etti. Çelik, beton ve camdan yapılmış yapı yeşilliklerle ve suyla çevrilidir. Anıtsal binanın daha çarpıcı özelliği binanın iç kısmıdır. Ayrıca Gabriel Orozco tarafından yapılmış, birçok Meksikalı sanatçının heykelleriyle birlikte bir balinanın iskeletine ait çok sanatsal bir heykeli de barındırıyor.

3. Geisel Kütüphanes

William Pereira ve Associates tarafından tasarlanmış olan cam katmanlı, betonarme, altı katlı piramit benzeri kademeli bir kule olarak yapılmıştır.

William Pereira ve Associates tarafından tasarlanmış olan cam katmanlı, betonarme, altı katlı piramit benzeri kademeli bir kule olarak yapılmıştır. Kütüphane, Sosyal Bilimler, Fizik Bilimleri, Deniz Bilimleri, Beşeri Bilimler, Mühendislik, Alan Çalışmaları ve Sanat ile ilgili diğer özel koleksiyon ve arşivlerle ilgili materyalleri ve hizmetleri içerir.

4. İskenderiye Kütüphanesi

Akdeniz'in kıyısında bulunan İskenderiye Kütüphanesinde 8 milyon kitap bulunmaktadır. Duvarlar granit ile kaplıdır ve duvara oyulmuş 120 betikten oluşan karakter vardır.

Akdeniz’in kıyısında bulunan İskenderiye Kütüphanesinde 8 milyon kitap bulunmaktadır. Duvarlar granit ile kaplıdır ve duvara oyulmuş 120 betikten oluşan karakter vardır. Sadece kütüphane olarak değil müze olarakta hizmet vermektedir.

5. Sendai Mediatheque Kütüphanesi

Toyo Ito tarafından tasarlanan ve 2001 yılında açılan çok amaçlı bina, diaphanous cam paneller ve metal kaburgalarla kaplıdır.

Toyo Ito tarafından tasarlanan ve 2001 yılında açılan çok amaçlı bina, diaphanous cam paneller ve metal kaburgalarla kaplıdır. Kütüphanenin en önemli özelliklerinden birisi çevresindeki ağaçlarla uyumu ve sütunların yanından bina boyunca akan bitkilerdir. 

6. Stuttgart Kent Kütüphanesi

Yi Architect tarafından 2011 yılında tasarlanmıştır. Kütüphane, sadece beyaz ve maviyle yapılmış küp şeklindedir. Binanın katlarını birbirine bağlayan rastgele yerleştirilmiş merdivenler vardır.

Yi Architect tarafından 2011 yılında tasarlanmıştır. Kütüphane, sadece beyaz ve maviyle yapılmış küp şeklindedir. Binanın katlarını birbirine bağlayan rastgele yerleştirilmiş merdivenler vardır.

7. Danimarka Kraliyet Kütüphanesi

Siyah Elmas adının verildiği kütüphanenin 16. yüzyıldan kalmış sadece kitap ve dergi sayısı 6.1 milyon, toplamda ise 33.3 milyon materyal bulunmaktadır.

Siyah Elmas adının verildiği kütüphanenin 16. yüzyıldan kalmış sadece kitap ve dergi sayısı 6.1 milyon, toplamda ise 33.3 milyon materyal bulunmaktadır. Bina 1999 yılında açılmıştır. Schmidt Hammer Lassen tasarlanmıştır. 

8. Beyaz Rusya Milli Kütüphanesi

2006 yılında 22 katlı olarak tasarlanmıştır. Eşkenar altıgen yüzlü şekli insan bilgisini ve mücevheri temsil etmektedir. Belarus basılı kitapların en büyük koleksiyon olduğu yerdir ve 3.600.000 materyal bulunmaktadır.

2006 yılında 22 katlı olarak tasarlanmıştır. Eşkenar altıgen yüzlü şekli insan bilgisini ve mücevheri temsil etmektedir. Belarus basılı kitapların en büyük koleksiyon olduğu yerdir ve 3.600.000 materyal bulunmaktadır.

9. TU Delft Kütüphanesi

Delft Teknoloji Üniversite Kütüphanesi, 1997 yılında Mecanoo mimarlık bürosu tarafından tasarlanmıştır.

Delft Teknoloji Üniversite Kütüphanesi, 1997 yılında Mecanoo mimarlık bürosu tarafından tasarlanmıştır. Kütüphanenin çatısı çimenle kaplıdır. Proje odaları, 155 bilgisayarlı oda ve toplamda 995 çalışma odası bulunur. e-kitap, doktora tezleri ve 1900 yılından önceki kitaplar olmak üzere toplamda 867.000 döküman bulunmaktadır.

10. Seattle Merkez Kütüphanesi

İki mimarlık firması olan OMA ve LMN tarafından tasarlanmıştır. Kütüphane eşsiz bir görünüme sahiptir.

İki mimarlık firması olan OMA ve LMN tarafından tasarlanmıştır. Kütüphane eşsiz bir görünüme sahiptir. 11 katlı bina cam ve çelikten yapılmıştır. Kütüphanede ayrıca emniyeti sağlamak için güvenlik, görsel ve işitsel danışmalık tesisleride bulunmaktadır. 140 araçlık otoparkı, 1.5 milyon kitap ve materyal, halkı açık olarak 400 adet bilgisayar bulunmaktadır.

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

Şah Maran Efsanesi

Depremde pert olan aracımın bedelini sigorta öder mi?