içinde

Köprü ve otoyol ücretlerine zam yapıldı

2024 yılına girmemiz ile beraber çok sayıda zam haberi de gelmeye başladı. Örneğin köprü ve otoyol ücretlerine de zam yapıldı.

BloombergHT’de yer alan habere göre KGM, yeni yıl ile birlikte köprü geçiş ücretleri başta olmak üzere otoyol ücretlerine zam geldiğini duyurdu. Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) 2024 yılında kamuya ait otoyol ve köprülere yüzde 76, Yap-İşlet-Devret yöntemiyle yapılan otoyol ve köprülere yüzde 50 oranında zam yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: ” *Karayolları Genel Müdürlüğünce ve Yap-İşlet-Devret (YİD) kapsamında özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri, 1 Ocak 2024 Pazartesi günü saat 00.00’dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiştir. *Yönetmeliğe göre her yıl başında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)’ye göre düzenlenmesi gereken geçiş ücretlerinde; 2022 yılında Üretici Fiyat Endeksi’ndeki yüzde 97,72 oranındaki yükselişe rağmen düzenleme yapılmamış, mevcut geçiş ücretleri 1 Ocak 2022 tarihinden bu yana uygulanmıştır. *Otoyolların daha ekonomik, güvenli ve daha kısa sürede ulaşım imkânı sağlaması, boğaz köprülerine büyük bakım onarımların yapılarak servis ömürlerinin uzatılması, işçilik ve malzeme fiyatlarındaki artışlar ile bakım-işletme maliyetlerindeki yükselmeler göz önüne alınarak; Karayolları Genel Müdürlüğünce işletilen otoyol ve boğaz köprülerinin geçiş ücretleri ortalama yüzde 76 oranında, *YİD Modeli ile yapılarak özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri ortalama yüzde 50 oranında artırılmıştır.

Bugün başka bir zam haberi daha geldi. Kaçıranlar için Cumhuriyet’te yer alan habere göre 1999 Gölcük depremi sonrasında uygulamaya konulan Özel İletişim Vergisi, 2023 yılı itibarıyla 400 TL’ye yükseltiliyor. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile halihazırda 260 TL olarak uygulanan vergiye 140 lira zam yapıldığı duyuruldu. Kararın ardından operatör fark etmeksizin yeni hat sahibi olacak herkes, faturalı ya da faturasız hat olmasına bakılmaksızın Özel İletişim Vergisi ödemek zorunda kalacak. 400 TL olarak belirlenen rakam, operatörlere iletilmesi halinde 12 ay taksitli şekilde faturalara bölünebilecek. Ayrıca Özel İletişim Vergisi’ne yapılacak artışın yanı sıra, cep telefonu hattı sahibi herkesten her ay düzenli olarak kesilen Telsiz Kullanım Ücreti de yeni yılla birlikte artıyor. 2023 yılında 9,43 TL’ye yükselen ücret, yeni yılda yapılacak zamla birlikte 15 lira seviyesine kadar çıkarılmış durumda. 2024 yılında elbette başka kalemlerde de artışlar olacak.

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

Mısır’da 1991 yılında batan Salem Express feribotu su altında görüntülendi

Zoomlion Cifa Makine Sanayi