içinde

Yağmurdan Enerji Nasıl Elde Edilir?

Yağmurdan Enerji Nasıl Elde Edilir?

Günümüzde kömür, doğalgaz, petrol gibi yenilenemez kaynaklar sık kullanılmakta ve bu kaynaklar hızla tükenmektedir. Bu yüzden alternatif enerji kaynakları kullanımı artmaya başladı. Bizim ülkemizde de çoğu evin çatısında güneş paneli vardır. Panel güneşten ısı alır ve suyu ısıtır. Fakat bu paneller hava durumundan etkilenir; yağmur gibi. Çin’deki Soochow üniversitesindeki bir grup araştırmacı bu soruna bir çözüm buldular. Yağmur damlaları ile elektrik üretebilen güneş panelleri geliştirdiler. Soochow’daki Fonksiyonel Nano ve Yumuşak Materyaller Enstitüsü’nde yardımcı doçent olan Zhen Wen, “Güneş pili çevreye ve enerjiye yönelik kriz sorunlarının en yaygın çözümlerinden biri haline geldi. Ancak, güneş pillerinden gelen enerji üretimi, çeşitli hava koşullarından etkileniyor – örneğin yağmurlu hava gibi. Güneş enerjisinin aralıklı ve tahmin edilemez doğası, güvenilir bir güç kaynağı sistemi olarak genişlemesi için kaçınılmaz bir zorluktur. Farklı enerji sistemleriyle çevreden alternatif enerjiyi toplamak, eksik olduğumuz kısmı telafi etmek için gerekli hali geldi. ”
 

Hibrit Güneş panelleri nedir?
Tüm hava şartlarına dayanıklı güneş panelleri olarakta adlandırılan hibrit güneş panelleri hem güneşten hem yağmurdan elektrik üretir. Bu paneller uygun yerlere monte edilir. Yağmurun enerjisinden elektrik üretmeye başlar. Mekanik enerjinin elektriğe dönüştürülmesini sağlayan bir triboelektrik nanogeneratör (TENG) içerir.
 

Çalışma prensibi nasıldır?
Standart bir güneş panelinde güneş ışığını soğuran gözeler vardır. Bu gözeler grafen(karbon atomlarından oluşan iki boyutlu bir malzeme) kaplanır. Grafende bulunan elektronlar yağmur suyundaki pozitif yüklü iyonlarla etkileşerek çift katmanlı bir tabaka oluşturur ve enerji elde eder. ofis taşıma
Bu yeni gözeler mikrovoltluk voltaj sağlarken güneş ışığından gelen enerjiyi %6.53 verimlilikle elektriğe çevirir. Standart güneş panelleri %15-20 arası elektrik üretir. Bu paneller, standart panellerle kıyaslandığında verimi düşüktür. Üstelik grafen pahalı bir malzemedir. Bu panellerin avantajı her bölgede kullanılabilmesidir.  Bu gözelerin maliyetini düşürmek, verimi artırmak için çalışmalar hızla devam etmektedir.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

İlime Adanan Bir Hayat: İbn-i Sina

ALKA Maket Uçak Saldırılarını Engelleyecek