içinde

ALKA Maket Uçak Saldırılarını Engelleyecek

ALKA Maket Uçak Saldırılarını Engelleyecek

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, ALKA Silah Sistemi’nin seri üretim faaliyetlerinin başladığını açıkladı.

ROKETSAN genel müdürü Murat İkinci geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada ALKA Silah Sistemi hakkında bilgi verdi.  Özellikle son zamanlarda Diyarbakır ve Batman gibi illerde yapılan maket uçak saldırıları hakkında ROKETSAN tarafından projelerin daha önceden geliştirilmeye başladığını vurguladı.

Ayrıca yapılan açıklamada “ROKETSAN uzun zamandır aslında böyle saldırılara cevap verebilecek, özellikle kritik tesislerin korunmasını sağlayacak sistemler üzerinde çalışıyor. Bunlardan en önemlisi şu anda seri üretim faaliyetleri devam eden ALKA lazer silahı içeren drone savar sistemimiz. ALKA sistemi aslında 3 kademeli drona saldırılarına karşı koruma sağlayan bir sistem. Çünkü ALKA, üzerindeki radar sistemiyle kendisine tehdit oluşturabilecek droneları tespit ediyor. Üzerindeki jammer teknolojileriyle özellikle GPS ve frekans karıştırmalarla droneların kontrolden çıkmasını ve kontrolsüz olarak uçmasını ve tehdit oluşturmamasını sağlamaya çalışıyor.” dedi.

Murat İkinci son zamanlarda gerçekleşen saldırılara bir çare olması ile ilgili, “Kesinlikle çare olacaktır. Üçüncü fasılda eğer bir şekilde drone durdurulamıyorsa üzerindeki 2.5 kw’lık lazer sistemiyle bu drone yakılıp etkisiz hale getirilebiliyor.” açıklama yaptı. Daha sonra ALKA’da seri üretim faaliyetlerinin başladığını, sistemin en kısa sürede kritik tesislerin korunması için kullanılacağını söyledi.

ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi Projesi Nedir?

ALKA Enerji Silah Sistemi (YESS); meskûn mahallerdeki bombalı tuzakların, yol kenarlarına yerleştirilen el yapımı patlayıcı (EYP) düzeneklerinin imhasında etkilidir. En önemlisi hedefe özel olarak imal edilmesi planlanmış olup, üzerinde çeşitli faydalı yükler (kamera, patlayıcı, vb.) taşıyabilmektedir. Farklı güdüm çözümleri ile seyir özelliği kazandırılmış mini/mikro insansız hava araçları (İHA) ile drone’ların ve mini/mikro İHA ve drone sürülerinin güvenli bir menzilde durdurulması ya da imha edilmesi maksadıyla geliştirilmiştir.

Sistem Özellikleri

ALKA Silah Sisteminin pek çok özelliği bulunmaktadır. Öncelikle radarın tespit ettiği hedefe otomatik yönlenebilme ve radar olmadan tek başına kullanılabilmektedir. Etkili lazer imha menzili 500 m olup sürü saldırılarında hedef sayısından bağımsız önleme yapabilmektedir. Ayrıca gece-gündüz görev yapabilen sistem, düşük atış maliyetinin yanı sıra seri atış yapabilme imkanı sunmaktadır. Yüksek hızlı hedef takibinin yanı sıra yüksek hassasiyette hedef takip etme özelliği bulunmaktadır. Özellikle ALKA sistemi nöroergonomi ile kullanıcı operasyon yükünü azaltmaktadır.

Kullanım Alanları

ALKA Sistemi pek çok alanda kullanılarak ihtiyaçları karşılamakatadır. ALKA güvenlik güçlerinin meskun mahal operasyonlarında EYP ve bombalı tuzaklara karşı kullanılabilmektedir. Ayrıca askeri birliklerin, kamu binalarının, hava alanlarının, üretim tesislerinin ve VIP personellerinin korunması için kullanıma sunulmuştur.

Mobil Kullanım
 • 4×4 Araç Üzerinde Tümleşik Olarak Görev Yapabilme
 • Araç İçinden Komuta
 • Dâhili Güç Kaynağı
 • Modüler Yapı
 • İstenilen Bölgeye İntikal
 • İki Personel ile Kullanım
Sabit Kurulum
 • Savunma Alanına Göre Kule veya Kabin Yerleşimi
 • Komuta Merkezinden Komuta Edilebilme
 • Tesisteki Mevcut Sabit Güç Hattı Kullanımı
 • Tek Personel ile Kullanım
Kaynakça
 • https://www.aa.com.tr  – Anadolu Ajansı
 • https://www.roketsan.com.tr

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Yağmurdan Enerji Nasıl Elde Edilir?

Farklı bir deneyim isteyenler için hazırlandı: Safari’ye alternatif yeni iOS tarayıcısı “Arc Search”