içinde

WorldView Legion

WorldView Legion

WorldView Legion, ABD merkezli bir uzay teknolojisi şirketi olan Maxar Technologies tarafından geliştirilen altı yeni nesil, yüksek çözünürlüklü Dünya gözlem uydusundan oluşan bir takımuydusudur. WorldView Legion uyduları, 450 km yükseklikte alçak Dünya yörüngesine (LEO) yerleştirilecek. Uydular, ulusal güvenlik görevlerinde kullanılmak üzere Maxar’ın görev ortaklarına üstün Dünya istihbaratı sunacak. Takımuydusu, mevcut WorldView-1, WorldView-2 ve GeoEye-1 uydularının yerini alacak.

WorldView Legion Uyduları
  • WorldView Legion uydusunun yüksekliği 3 metre , uzunluğu 2 metre ve güneş enerjisi dizisi (2m).
  • 625 kilogram kuru kütle , yüksek çözünürlüklü 9 km geniş şerit genişliği ve depolama kapasitesi 16 TB.
  • Uydular görüntüleri alma ve 600 Mbps hızında geniş bantlı bir veri indirme bağlantısı kullanarak eşzamanlı olarak indirme yeteneği.
  • Müşteriye özel şifreleme anahtarlarını kullanarak müşteri sitelerine Doğrudan Erişim görevi ve görüntü aktarımı.
  • Yer kontrol noktaları olmadan sektör lideri hassas konum belirleme doğruluğu (<5 m CE90).
  • WorldView uyduları ile uyumlu 10 yıllık görev ömrü.

WorldView Legion Görevi

Askeri ve özel sektör müşterileri, ulusal güvenliği korumak ve tüketici haritalama ihtiyaçlarına hizmet etmek için doğru ve güncel bilgilere ihtiyaç duyar. Bu görevler, bilginin doğruluğuna ve güncelliğine göre değer kazanır. Araç navigasyon sistemlerini haritalayan, ulusal güvenlik görevlerini planlamaya yardımcı olan, afet yardımı ve müdahale eylemlerini koordine eden uygulamalarda, açık ve güvenilir bilgiler fark yaratabilir. Bir aracın tam olarak konumlandırılması veya yardım görevlilerini en çok ihtiyaç duyulan alanlara götürmesi durumunda, güncel olmayan veya net olmayan bilgiler kelimenin tam anlamıyla hayatları riske atabilir. Görev başarısını garantilemekle görevli analistler ve veri bilimcileri için, uydu veri girişinin kalitesi ve zaman aralığı ne kadar yüksekse, bilgisayar tarafından üretilen karmaşık nesne tanımlama veya model tanıma algoritmalarıyla oluşturulan çıktı o kadar güvenilir ve alakalı olur.

Yeni uydular, çeşitli uzay programlarına hizmet etmek ve çeşitli ticari uzay girişimleri için erişilebilirliği artırmak için esnek tasarıma ve özelleştirilebilir bileşenlere izin veren tescilli ve kanıtlanmış bir platform üzerine inşa edilmiştir. Yeni uydular, boyut, ağırlık ve güçteki iyileştirmeler nedeniyle diğer satıcılar tarafından yapılanlara göre önemli ölçüde daha düşük maliyetlidir. Maxar’ın en son uydusunu inşa etmek ve başlatmak için kullanılan 800 milyon dolarlık fiyat etiketi ile karşılaştırıldığında, WorldView Legion’un altı uydusu 600 milyon dolara mal olduğundan, başlangıçtaki sermaye harcaması da daha düşüktür.

Kaynakça
  • www.aerospace-technology.com
  • www.washingtonpost.com
  • spacenews.com
  • www.maxar.com

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Türkiye’nin Uzaya Bakan Gözü “Türkiye Ulusal Gözlemevi (TUG)”

Görünmez Savaş “Elektronik Harp”