içinde

Uzaydaki Çöpler Mıknatıslarla Temizlenecek

Uzaydaki Çöpler Mıknatıslarla Temizlenecek

Eski uzay araçları, uydular ve roket parçaları gibi artık işe yaramayan milyonlarca cisim yörüngede atıl halde durmaktadır. Yörüngedeki bu cisimler, tabiri caizse büyük bir çöplük oluşturmaktadır. Her geçen gün boyutu artan bu çöplük, bizlere sorunlar yaratacaktır. Uzaya çıkışımızı zorlaştıracağı gibi halihazırda yörüngede çalışmakta olan uydu vb. aletlerin bozulmasına neden olacaktır. Nitekim, 2021 mayısta bir uzay çöpü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na çarpmış ve istasyonun bir kolunda delik açmıştı.

 

Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak adına Utah Üniversitesi’nden makine mühendisliği profesörü Jake J. Abbott liderliğindeki araştırma ekibi, yörüngedeki enkazı, mıknatıslarla yönlendirecek bir uzay aracı tasarımı ortaya koydu. Bu tasarımda, özel mıknatıslar kullanarak parçaların toplu halde yörüngeden dışarı çıkarılması planlanıyor.

Abbott konu hakkında şunları söyledi: “Yapmak istediğimiz şey, nesneleri manipüle etmekti, sadece itmek değil, dünyada yaptığınız gibi her yönden manipüle etmekti.”

Bu tasarımın dezavantajı ise bazı hassas parçaların kırılma ihtimali olarak karşımıza çıkıyor.  Ancak Abbott liderliğinde tasarlanan bu mıknatıslar, kolayca kırılabilecek nesnelerin yönlendirilmesine de olanak tanıyabilir.

 

Kaynakça
  • shiftdelete.com
  • gazeteaag.com

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Yapay Zeka Türleri

2019 Nobel Fizik Ödülü Sahiplerini Buldu