içinde

Yapay Zeka Türleri

Yapay Zeka Türleri

Yapay zeka; insan gibi davranışlar sergileme, sayısal mantık yürütme, hareket, konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür. Başka bir deyişle yapay zeka; bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini sağlar. Günümüz teknolojisi için oldukça önemli bir yere sahiptir. 

1.Tür: Salt Tepkisel

Yapay zekanın en basit formudur. Bu yapay zeka türleri etrafında olan olayları ve durumları algılar, bunlara göre davranış sergilerler. Bir belleğe sahip değillerdir ve bilgileri kaydedemezler. Belleğe sahip olmadıkları için geçmiş bilgilere göre hareket edemez, güncel konularla ilgili kararlar veremez ve anıları şekillendiremezler. Yalnızca tek bir alanda uzmanlaşabilirler.

Bu tür  yapay zeka türüne örnek olarak IBM’in satrançta Kasparov’u yenen bilgisayar Deep Blue ve insan Go oyuncularını yenen Google’ın AlphaGo’su verilebilir.

  • 1997 yılında satranç turnuvalarında bir oyuncuya hamlesini yapabilmesi için 3 dk veriliyordu. Dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov ne onun seviyesindeki insanlar saniyede 3, 3 dakikada toplam 540 hamle hesaplayabiliyordu. Yeni geliştirilen Deep Blue isimli bilgisayar ise 36 milyar muhtemel hamleyi hesaplayabiliyordu. 11 Mayıs 1997 yılında Garry Kasparov ve Deep Blue isimli bilgisayar arasında yapılan 6 setlik turnuvada Deep Blue 3.5 puana karşı 2.5 puanla turnuvayı kazanmıştı.

 

  

Bu tür yapay zekalar geçmişte olan bilgileri toplar ve daha önceden programlanmış bilgilerin üzerine ekler. Yeterli belleğe sahiplerdir ve bu sayede karar vermek için bütün bilgileri toplayarak en uygun eylemi gerçekleştirirler. Daha önceden belleğe kaydedilmiş bilgileri kullanarak güncel olaylara karşı davranışlarına karar verirler. Bu tip yapay zekaya örnek olarak sürücüsüz araçlar, Chat bot çeşitleri ve kişisel sanal asistanlar verilebilir.

3.Tür: Zihin Teorisi

Bu tür yapay zeka çeşitleri etrafındaki insanların hareketlerini, duygularını etkileyen davranışların sebeplerini anlayabilirler. Hisleri, davranışların kaynağı olan duygu ve motivasyonları, beklentileri, niyetleri anlayabildikleri için sosyal olarak etkileşime girebilirler. Bu yapay zeka türü üzerinde çalışmalar devam etmekte ve yapay zekanın geleceği olacağı düşünülmektedir. Bu türe  ‘Star Wars’ isimli filmdeki R2-D2 ve C-3PO robotları ve ‘I, Robot’ filmindeki Sonny örnek verilebilir.

4.Tür: Öz Farkındalığı Olan

 

Bu tür yapay zeka türleri kendileri hakkında her şeyi bilirler ve bu sayede kendileri ile ilgili bilgi verebilirler. Zihin teorisinin uzantısı olan bu tür robotlar kendi içinde bulundukları durumu fark edebilir, başkalarının hislerini tahmin edebilir ve olaylardan sonuçlar çıkartabilirler. İnfografiğe göre duyarlı, zeki ve bilinçli olan bu yapay zeka türü makinelerin gelecek jenerasyonu olarak tanımlanmaktadır. Bu yapay zeka türüne ‘Ex Machina’ filmindeki Eva ve ‘WestWorld’ dizisindeki Host Karakterleri örnek olarak verilebilir.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Alternatif Akım

Uzaydaki Çöpler Mıknatıslarla Temizlenecek