içinde

Türksat 5A Uydusu Fırlatıldı

Türksat 5A Uydusu Fırlatıldı

Türksat 5A uydusu, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden uzaya fırlatıldı ve ilk sinyal alındı.

Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5A, Türkiye saatiyle 05.15’de ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden başarıyla fırlatıldı. Türkiye’nin 5’inci nesil uydusu Türksat 5A, Space X firmasına ait Falcon 9 roketi ile uzaya gönderildi. Türkiye saatiyle 04.28’de yapılacağı planlanan uydunun fırlatılışı, hava şartları nedeniyle yaklaşık 1 saat ertelenerek Türkiye saatiyle 05.15’de gerçekleşti.

35’inci Dakikadan Sonra İlk Sinyal Geldi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat AŞ’nin Gölbaşı Yerleşkesinde düzenlenen toplantıda konuştu. Yıllar süren çalışmaların sonucunun bugün uydunun başarılı bir şekilde fırlatılmasıyla alındığını dile getiren Karaismailoğlu, hem mutlu hem de gururlu olduklarını dile getirdi.

Uydunun yörüngesine doğru hareket etmeye başladığını anlatan Karaismailoğlu, “Türksat 5A uydumuzdan 35’inci dakikadan sonra ilk sinyal geldi. Uydumuz, yolculuğuna devam ediyor. Bu yolculuk 4 ay sürecek. Daha sonra testlerimizi yapacağız ve uydu faaliyete alınacak.” diye konuştu.

İstenen Konuma Ulaşması İçin Yolculuk 4 Ay Sürecek

31 derece Doğu yörüngesinde hizmet verecek olan Türksat 5A uydusu, manevra ömrü ile Türkiye’nin 31 derece Doğu yörüngesindeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına almış olacak.

10 kilowatt gücüne ve 3 bin 400 kilogram fırlatma kütlesi sahip olan uydu, Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

5B Uydusunda İmalatlar Tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Haziran’da uzaya fırlatılması planlanan Türksat 5B uydusu için de “5B’de imalatlar tamamlandı şuan testleri yapılıyor. Haziran 2021 gibi onu da fırlatmayı planlıyoruz. Peşinden yerli ve milli ilk uydumuz 6A çok önemli projelerimizden bir tanesi. Onda da çalışmalar devam ediyor. Onu da 2022’nin ilk aylarında fırlatmayı planlıyoruz. Bunlar geleceğe yön verecek çok teknolojik işler özellikle gençlerimizin önünü açan, ufkunu açan çok başarılı projeler. Bunlar artarak devam edecek” açıklamasında bulundu.

Türksat 5A Uydusu Genel Özellikleri

Türksat 5A, millî imkânlarla Türkiye’de birleştirilen ve uzaya gönderilen haberleşme uydusudur. Eylül 2011’de yapılan antlaşma kapsamında, Türksat ve Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından Türkiye’de geliştirilmiş bir uydudur. TUSAŞ’ın Ankara yerleşkesindeki Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET) biriminde, en az %20 yerli ve milli kaynaklarla Airbus firması ile iş birliği sonucunda geliştirilmiş ilk yerli teknolojilerin de kullanıldığı iletişim uydusudur. Takibinde gelecek Türksat 5B’de daha yüksek oranlarda yerel kaynaklar kullanılacaktır. Projenin ileri ki amaçlarından birisi de Türksat 6A ve Türksat 6B uydularının tamamen yerli kaynaklarla geliştirilmesidir.

Görev Türü Haberleşme
Görev Süresi 30 yıl
Kütle 3500 kg
Yörünge referansı Yer merkezli yörünge
Yörünge rejimi Jeostatik yörünge
Boylam 31° Doğu
Fırlatılma Tarihi 8 Ocak 2021 05.15 (TSİ)
 

 

KAYNAKÇA
  • https://www.aa.com.tr/
  • https://www.tusas.com/
  • https://www.ssb.gov.tr/
  • https://www.turksat.com.tr/
  • https://www.savunmasanayiidergilik.com/tr

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Birleşmiş Milletler Uzay Hukuku ve Politikası Konferansı-2019

Türkiye’nin Sabit Kanat İnsansız Hava Araçları