içinde

Türkiye’nin Sabit Kanat İnsansız Hava Araçları

Türkiye’nin Sabit Kanat İnsansız Hava Araçları

Havacılık sektörü gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte,  yeni ürünlerin oluşumuna tanık olmaktadır. Global de pek çok uçak, helikopter ve insansız hava araçlarının geliştirildiği havacılık sektörü insansız sistemlerin gelişmesi ile birlikte yenilikçi kimlik kazanmaya devam etmektedir.

Türkiye son yıllarda savunma sanayi sektöründe yaptığı yatırımlar ile birlikte dünyada adından sıklıkla söz ettirmektedir. Gelişen savunma sanayi sektörünün en önemli elemanı ülkemiz için insansız hava araçları olarak gösterilebilir. Döner kanat ve sabit kanat olmak üzere sınıflandırılan insansız hava araçları, ülkemizde ciddi yatırımların yapıldığı araçlardır.

Tasarım, geliştirme ve üretimlerinde Türk imzası bulunan sabit kanat insansız hava araçları; BAYKAR MİNİ İHA, TB 2, AKINCI, ANKA, AKSUNGUR, VESTEL KARAYEL, ŞİMŞEK İHA.

Baykar Mini İHA

Bayraktar Mini İnsansız Hava Aracı Sistemi tamamen özgün ve milli olarak geliştirilmiş elektronik, yazılım ve yapısal bileşenleri ile Türkiye’nin ilk mini robot hava aracı sistemidir. Ar-Ge ekibimizin yoğun çalışma ve gayreti ile geliştirilen sistem tüm testleri başarı ile geçerek ilk olarak 2007 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hizmetine sunulmuştur. Yabancı ülkelerde geliştirilmiş rakiplerine nazaran birçok gelişmiş özelliği bulunan Mini İHA Sistemi zor coğrafi ve meteorolojik koşullar altında dahi kullanılabilmektedir.

Teknik Özellikler
Haberleşme Menzili 15 km
Kalkış ve İniş Elden Atış ve Gövde Üzerine İniş (Otomatik)
Seyir Hızı 30 knot
Maksimum Hız 40 knot
Operasyon İrtifası 2000 ft
Havada Kalış 60-80 dk
Faydalı Yük Kapasitesi 2 eksen gece-gündüz kamerası
Kanat Açıklığı 2 metre
Uzunluk 1.2 metre
İtki Tipi Fırçasız Elektrikli Motor

Bayraktar TB2

Baykar tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan Bayraktar TB 2 Taktik S/İHA Sistemi, kullanıcıya tüm çözümleri bir arada sunan bütünleşik ağ tabanlı bir sistem mimarisidir. Sistem, Bayraktar TB2 S/İHA Platformu, Yer Kontrol İstasyonu, Yer Veri Terminali, Uzak Görüntü Terminali, İleri Üs ve Jeneratör ile Römork modüllerinden oluşur. Baykar’ın teknolojik kabiliyet ve yetenekleri sayesinde tüm sistem yerli ve milli olarak üretilmektedir.

Teknik Özellikler
Haberleşme Menzili 300 km
Kalkış ve İniş Pist (Otomatik)
Seyir Hızı 70 knot
Maksimum Hız 120 knot
Operasyon İrtifası 18000 ft
Havada Kalış 27 saat
Faydalı Yük Kapasitesi Değiştirilebilir EO/IR/LD ya da Çok Amaçlı AESA Radar
Kanat Açıklığı 12 metre
Uzunluk 6.5 metre
İtki Tipi 105 Hp İçten Yanmalı
Enjeksiyonlu Motor

Akıncı

Bayraktar TB2’den daha uzun ve geniş olan Akıncı İHA, kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metrelik bir kanat açıklığına sahip olacak ve çok sayıda milli akıllı mühimmat taşıyabilecektir. Akıncı ayrıca özgün yapay zeka sistemi sayesinde, daha akıllı ve çevresel koşulların daha da farkında olacak, kullanıcılarına ileri uçuş ve teşhis fonksiyonları sunacaktır.

Bayraktar TB2 gibi yine kendi sınıfında lider olmayı hedefleyen Akıncı savaş uçaklarının yaptığı bazı görevleri de icra edecektir. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacaktır. Şavaş uçaklarının yükünü azaltacak olan Akıncı ile havadan bombardıman da icra edilebilecektir. Ülkemizde milli olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatılacak Akıncı İHA, hava-hava görevlerinde de kullanılabilecektir.

Kendi sınıfında dünyanın en ileri teknolojik sistemi haline gelmesi için çalışılan Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemi, yerli ve milli olarak üretilen MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılacaktır.

Teknik Özellikler
Haberleşme Menzili LOS & BLOS
Kalkış ve İniş Pist (Otomatik)
Seyir Hızı 130 knot
Maksimum Hız 195 knot
Operasyon İrtifası 30000 ft
Havada Kalış 24 saat
Faydalı Yük Kapasitesi Simultane EO/IR/LD, Çok Amaçlı AESA Radar & SIGINT
Kanat Açıklığı 20 metre
Uzunluk 12.2 metre
İtki Tipi 2 x 750 HP veya 2 x 450 HP Turboprop Motor

Anka

Türk İnsansız Hava Aracı Anka, TAI Anka, TUSAŞ Anka ya da yaygın ismiyle Anka, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından geliştirilen insansız hava aracıdır. Temel Anka-A, orta irtifa uzun ömür (MALE) İHA sınıfındadır. 2000’li yılların başında taktiksel gözetim ve keşif misyonları için tasarlanan Anka, günümüzde sentetik aralıklı radar, hassas silahlar ve uydu iletişimiyle modüler bir platforma dönüşmüştür. İsmini efsanevi mitolojik yaratık olan Anka Kuşu’ndan almıştır.

Teknik Özellikler
Haberleşme Menzili 250 km
Kalkış ve İniş Pist (Otomatik)
Seyir Hızı 75 knot
Maksimum Hız 117 knot
Operasyon İrtifası 30000 ft
Havada Kalış 30 saat
Faydalı Yük Kapasitesi 200 kg
Kanat Açıklığı 17 metre
Uzunluk 8 metre
İtki Tipi PD170 sıralı 4 silindirli, sıvı soğutmalı ve turboşarjlı dizel motor, 170 hp (TEI)

 

Aksungur

Aksungur, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri için geliştirilmekte olan bir insansız hava aracıdır. Uçak gövdesi, kanat ve iniş takımları program için yeni geliştirilirken, yeni İHA özellikle iç sistemler ve aviyonikler açısından Anka ailesiyle ortak özelliklerini devam ettirmektedir. Ayrıca hizmet içi modelin mevcut yer kontrol istasyonu kullanılarak da uçurulabilecektir. Aksungur TUSAŞ’ın bugüne kadar ürettiği en büyük insansız hava aracıdır. Uzun süreli gözetleme, istihbarat, deniz devriyesi görevleri veya İnsansız hava muharebe aracı olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Teknik Özellikler
Kalkış ve İniş Pist (Otomatik)
Seyir Hızı 134 knot
Operasyon İrtifası 40000 ft
Havada Kalış 24-40 saat
Faydalı Yük Kapasitesi 750 kg
Kanat Açıklığı 24 metre
Uzunluk 11.6 metre
İtki Tipi 2 x PD170 sıralı 4 silindirli, sıvı soğutmalı ve turboşarjlı dizel motor, 170 hp (TEI)

 

Vestel Karayel

KARAYEL Taktik İHA Sistemi keşif ve gözetleme yapmak amacıyla NATO’nun ‘Sivil Hava Sahasında Uçuşa Elverişlilik’ Standardı STANAG-4671’e göre tasarlanıp, üretilmiş ilk ve tek Taktik İnsansız Hava Aracıdır. KARAYEL sistemi, her türlü kontrolsüz kırıma karşı koruma sağlayan özgün 3’lü yedekli dağınık aviyonik mimariye sahiptir. Bu özelliğiyle VESTEL, dünya genelinde şimdiye kadar sadece insanlı havacılıkta kullanılan sistematik hata emniyetini KARAYEL ile birlikte ilk kez bir insansız hava aracına taşımıştır. Hava aracı kompozit yapısı üzerinde bulunan alüminyum ağ örgüsü sayesinde, yıldırım koruma özelliğine sahiptir. Buzlanma şartları ile karşı karşıya kalındığı durumlarda bunu otomatik olarak tespit edip faaliyete geçen ‘Buz Giderme Sistemi’ kullanılmaktadır. Bu özelliğiyle KARAYEL, her türlü hava koşullarına karşı dayanıklılık gösterip, çetin hava koşullarında üstün performans sergilemektedir. Havadan keşif ve gözetleme yapmak amacıyla taşıdığı kamera sistemi ile hedefi tespit ve teşhis edip üzerindeki işaretleyici sistemler ile lazer güdümlü mühimmatları yönlendirme kabiliyetine sahiptir.

Teknik Özellikler
Haberleşme Menzili 150 km
Kalkış ve İniş Pist (Otomatik)
Seyir Hızı 60-80 knot
Operasyon İrtifası 22500 ft
Havada Kalış 20 saat
Faydalı Yük Kapasitesi 70 kg
Kanat Açıklığı 10.5 metre
Uzunluk 6.5 metre
İtki Tipi 1×97 HP (S.L.)

 

Şimşek İHA

TUSAŞ Şimşek, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından 2009-2012 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları için tasarlanan, geliştirilen ve inşa edilen, turbojet ile çalışan radyo kontrollü yüksek hızlı hedef insansız hava aracıdır.

Teknik Özellikler
Haberleşme Menzili 70 km
Kalkış ve İniş Katapult
Azami Hızı 350 knot
Operasyon İrtifası 14800 ft
Havada Kalış 1 saat
Faydalı Yük Kapasitesi 70 kg
Kanat Açıklığı 1.5 metre

Ayrıca ülkemizde sabit kanat insansız hava araçları projeleri gün geçtikçe artmaktadır. Göksungur, Bayraktar DİHA gibi projeler eklenerek ülkemizin sabit kanat hava aracı projeleri genişleyecektir.

Kaynakça
  • https://www.tusas.com/
  • https://www.baykarsavunma.com/
  • https://www.vestelsavunma.com/tr
  • https://www.tei.com.tr/tr
  • https://tr.wikipedia.org/

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Türksat 5A Uydusu Fırlatıldı

Depreme Dayanıklı Bükülebilir Beton