içinde

Modem ve Yönlendirici Arasındaki Fark Nedir?

Modem ve Yönlendirici Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzde artık internetin ne kadar elzem olduğunu hepimiz biliyoruz. Dünya üzerinde olan verinin çoğunluğu internet aracılığıyla insanlar arasında dolaşıyor . Ayrıca iletişim alanında da insanlığa muhteşem bir ivme kattı. Peki tüm bu olanlar devam ederken akıllara gelen soru internetin nasıl yakın çevremizde kullanılacağıdır. Sorunun cevabını aslında hepimiz biliyoruz . Daha yakından incelemek gerekirse:  Modem  interneti evinize veya ofisinize getirmekten sorumludur ve yönlendirici  interneti ihtiyaç duyduğunuz yere dağıtır .

Ülkemizin internet hızı diğer ülkelerin ortalamasına göre geride kalsa da yatırımlar devam ediyor . Muhtemelen bundan sonraki süreçlerde de bu çalışmaların olumlu sonuçlarını gözlemleyeceğiz. Günlük kullanımda çoğu zaman yaşadığımız internette kopmalar insanlar tarafından modem kaynaklı olduğu düşünülüyor . Ancak bunun en büyük nedeni altyapı ve hatta olan uzaklıklardan kaynaklanmakta .

Varsayalım ki tüm etkenler düzeldi. Ancak internetin  evinize engelsiz bir şekilde akabilmesi için hem modemin hem de yönlendiricinin çalışıyor olması gerekli. Bazen tek bir kutuda birleştirilebilirler. Ancak yine de tek bir muhafaza içinde çalışan iki farklı teknoloji var. İşte aralarındaki fark:

 

Modem Nedir?

Modem, veri gönderip alarak interneti evinize getiren cihazdır. İnternet servis sağlayıcınızdan (ISS) bir modem kiralarsınız, ancak biraz para biriktirebilir . İkinci olarak  kendi modeminizi satın alabilirsiniz.  İnternet faturanıza bakarsanız, modeminizi kiralamak için her ay bir ücret ödediğinizi görebilirsiniz. Burada genellikle kiraladığınız bir yıldan daha kısa bir fiyata modem satın alabilirsiniz.

Modem, iki bağlantı noktasına sahip bir kutudur (onu internete bağlayan bir ve onu bir bilgisayara veya yönlendiriciye bağlayan ).  Modemin görevi, elektrik sinyallerini modüle etmek ve demodüle etmektir bilgisayarınızdan dijital sinyaller alır ve bunları bir tel veya telefon hattından geçebilen analog sinyallere dönüştürür ve  tabi ki bunun tersi de mümkün .

Yönlendirici Nedir?

Yönlendirici, bilgiyi modemden alan ve ona birçok farklı cihaz tarafından erişilmesini sağlayan ayrı bir cihazdır . Yani, sadece bir modeminiz varsa, onu dizüstü bilgisayarınıza takabilirsiniz ve internete yalnızca o bilgisayardan erişim olur .  Ancak bir yönlendiriciniz varsa bir ev ağı kurabilirsiniz. İnternet sinyallerini evin veya ofisin farklı yerlerine dağıtıcı olma görevini üstlenir. Ayrıca kablosuz cihazlarınızın modemden gelen sinyalleri okuyabilmesi için bir dönüştürücü  görevini de görür. Yönlendirici aynı zamanda bir trafik polisi görevi görerek internet sinyalinin tıkanmasını önler  ; tek bir yönlendirici üzerinde çalışan daha az cihaz olduğunda bu konuda çok daha iyidir.

İhtiyacınız olan yönlendirici boyutu büyük ölçüde evinizin veya işinizin boyutuna bağlıdır. Alanınız gerçekten büyükse, sinyali  evinizin içinde  ilerlemesine  yardımcı olabilecek birkaç küçük uydu yönlendiricisi olan bir yönlendirici satın alabilirsiniz.

  • KAYNAKÇA:
    • www.howstuffworks.com
    • www.vikipedi.com

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Otonom Acil Frenleme Sistemi(AEB) Nedir ?

Gelecekte Elektrikli Araçlardaki Problemler