içinde

Mars’ta Yaşama Bir Adım Daha…

Mars’ta Yaşama Bir Adım Daha…

Gezegenler arasında Dünya’ya iklimsel olarak en çok benzeyen Mars olduğu için yıllardır Mars üzerinde çalışmalar yapılıyor. Adaptasyon sürecinin en kolay olacağı öngörüldüğü için Mars’ta yaşama ilgi büyük. Fakat yaşam ancak teknolojinin ve bilimin gelişme şartı ile mümkün olabilir.

Bu gezegende yaşama engel en büyük etkenlerden biri yakıt. Mevcut teknoloji ile yeterli yakıt depolaması yapılmadığı için ilerleme sarf etmek zor.

Mikroorganizmalarla Yakıt Mümkün mü?

İnsanlığın gelecek hedeflerinden bir tanesi de Mars’ta yaşam. Mars’a giden insanların Dünya’ya geri dönmek istemesi durumunda, roketlerin gidiş ve geliş için daha fazla yakıt alması gerekecek. Bu da roket yakıtının ağırlığı nedeniyle çok ciddi bir lojistik problemi ortaya çıkarıyor. Ancak bilim insanları, Mars’ta gerekli olacak yakıtı üretmek için, mikroorganizmaların kullanılabileceğini düşünüyor. Bu konuda yapılan yeni bir araştırmadan elde edilen veriler, Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Bilim insanları, siyanobakteri ve bir E.coli bakterisi türünün roket biyo-yakıtı üretebileceğini düşünüyor.

Mars yüzeyinde kurulabilecek bir fotobiyoreaktör yardımıyla, mikropların üretebileceği şekerler, E.coli tarafından 2,3-bütandiol (2,3-BDO) adı verilen bir itici roket yakıtına dönüşebilir. Çalışma da bu prensibi esas alıyor.

Yakıt Tam Olarak Yeterli Değil Görünse de…

Ekibin bu araştırmasını, 2020’de Yenilikçi Gelişmiş Konseptler Ödülü finanse etti ve destekledi. Yani bu ütopik bir bilim kurgu fikri olmanın çok ötesinde, NASA’nın ciddi aldığı bir proje.

Eğer gerçekleşirse, Mars’a gidiş ve dönüş şeklindeki ziyaretler daha düşük maliyetli olacak.

Maliyetler Düşecek

Açıklamalara göre Dünya’ya geri dönüş için yeterli yakıt üretme süreci, dört futbol sahası büyüklüğünde bir fotobiyoreaktör inşası gerektirecek. Uzmanlar ayrıca bu sistemin gezegende bol miktarda bulunan karbondioksitle ve güneş ışığıyla güçlendirileceğini belirtiyor.

Referanslar:

1. https://www.donanimhaber.com/

2. https://www.gidahatti.com/

3. https://evrimagaci.org/

4. https://www.resizenow.com/

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Gelecekte Elektrikli Araçlardaki Problemler

TÜMOSAN Denizlerin Yerli Gücü Olma Yolunda