içinde

Kardan Elektrik Üretebilen Cihaz Geliştirildi

Kardan Elektrik Üretebilen Cihaz Geliştirildi

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bazı bilim insanları kardan elektrik üretebilecek bir cihaz tasarladı. Türünün ilk örneği olan bu cihaz ucuz, küçük, ince ve esnek bir yaprak formunda silikon malzemeden yapılıyor.

Kaliforniya Üniverstesi’nden Dr. Myung Ki Hong “Bu cihaz kendi enerjisini ürettiği ve pile ihtiyaç duymadığı için uzak bölgelerde çalıştırılabilir. Bu çok akıllı bir cihaz, bir hava istasyonu gibi ne kadar kar yağdığını, karın yağdığı yönü, rüzgarın hızını ve yönünü söylebiliyor, “ diyor.

Araştırmacılar bu cihaza kar temelli triboelektrik nanojeneratör diyorlar. Triboelektrik nanojeneratör, statik elektrikten yük üretiyor, yani elektron değişiminden enerji üretiyor.

Bir malzeme elektron veriyor, diğeri elektron alıyor ve aradaki etkileşimden statik elektrik oluşuyor. Bu yükleri ayırdığınızda elektrik üretmiş oluyorsunuz. Kar elektron vererek pozitif yükleniyor, silikon ise negatif yükleniyor. Kar, silikon yüzeye temas ettiğinde cihaz yük oluşturuyor, bu da elektrik üretiyor.

Araştırmacılar kardaki elektronları toplamada verimlilik açısında alüminyumdan, teflona kadar pek çok malzeme denedi. En sonunda silikonun diğer bir çok malzemeden fazla yük (şarj) ürettiğini buldu.

Dünya’nın % 30’u, her kış karla kaplanıyor. Kar yağdığında güneş panelleri çalışmıyor ve verim düşüyor. Kardan elektrik elde edilirse; bu dezavantaj, avantaja dönüştürülebilir. Ayrıca bu cihaz yeni nesil kendi kendine enerji üreten giyilebilir cihazlar için kullanılabilir, dahası; kişinin hareket ettiğini gösteren sinyalleri yayabilir.

KAYNAK

https://phys.org/news/2019-04-scientific-device-electricity-snowfall.html

Gerçek Bilim

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Boeing Zor Durumda: 737 MAX KRİZİ

Gelişmeye Devam… Karadeniz’de Deniz Üssü