içinde

Yapay Zeka İnsanların Yerini Almayacak

Yapay Zeka İnsanların Yerini Almayacak
Yapay Zeka İnsanların Yerini Almayacak

IBM tarafından yapılan bir araştırmaya göre, üretken yapay zekanın küresel iş piyasası üzerinde o kadar büyük bir etkisi olacak ki, çalışanların %40’ı önümüzdeki üç yıl içinde yeniden beceri kazanmak zorunda kalacak. Bu araştırma kapsamında ankete katılan yöneticilerin %87’si ChatGPT gibi teknolojilerin mevcut rollerin yerini almak yerine onları güçlendirmesini beklediklerini belirterek, yapay zekanın insanın yerini almayacağını fakat yapay zekayı kullanan insanların, yapay zekayı kullanmayan insanların yerini alacaklarını vurguladılar.

IBM 21 ülkeden 21000 çalışanın ve 28 ülkeden 3000 yöneticinin katıldığı iki anketin başlık sonuçlarını inceleyerek, işgücündeki her 10 kişiden 4’ünün, yani yaklaşık 1.4 milyar çalışanın, şirketlerin üretken yapay zeka ve otomasyon uygulamalarının bir sonucu olarak yeniden beceri kazanması gerekeceği sonucuna ulaştılar.

Bu yeni beceriler, tüm seviyelerdeki çalışanları etkileyecek fakat en çok etkilenecek olanlar giriş seviyesindeki işlerde çalışan kişiler olacak. Yönetici katılımcıların %72’si, giriş seviyesi pozisyonların üretken yapay zekanın etkilerini şimdiden gördüğünü ve bunun önümüzdeki birkaç yıl içinde daha da artacağını söyledi. Bu rakam, yönetici veya üst düzey yönetim rolleri için sadece %22 olarak görülmektedir.

IBM araştırması ayrıca, yeni teknolojilere uyum sağlamak için başarılı bir şekilde yeniden beceri kazananların sadece işlerini koruma olasılığının daha yüksek olmadığını, aynı zamanda işlerinde daha iyi hale geldiklerini de ortaya koydu.

Bir diğer ilginç bulgu ise STEM(Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) becerilerinin azalan önemidir. STEM becerileri 2016 yılında işgücünde en önemli gereklilik olarak görülürken, 2023 yılında bu gereklilik en aza inmiştir. Zaman yönetimi ve öncelik belirleme becerisi en önemli kritik beceriler olarak öne çıkarken, bu iki beceriyi ekip ortamında çalışabilme ve etkili iletişim kurabilme becerileri takip ediyor.

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

Kanser Teşhisi Yapay Zekâ İle Daha Kolay

Yapay Zekâ ’da Kullanılan Dil Modellerinin Politik Görüşleri