içinde

Hikmet Çetin kimdir?

Hikmet Çetin (d. 1937, Lice, Diyarbakır) Kürt asıllı siyasetçi ve devlet adamı.

İlköğrenimini Lice’de, ortaöğrenimini Ankara’da tamamladı. 1960’da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nden mezun olduktan sonra Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) uzman yardımcısı olarak göreve başladı. DPT’de çalıştığı sıralarda incelemeler yapmak üzere ABD dahil birçok ülkeye gönderildi. ABD’de Williams College’de kalkınma ekonomisi üzerine master yaptı.

1968 yılında ABD’de Kaliforniya eyaletinde Stanford Üniversitesi’nde planlama modelleri üzerine araştırma çalışması yaptı. Askerlik görevini 1970 yılında tamamladıktan sonra 1977 yılına kadar DPT’de İktisadi Planlama Dairesi Başkanlığı görevinde bulundu. Bir süre ODTÜ’de yarı-zamanlı hocalık yaptı. 1977 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) TBMM’ye İstanbul milletvekili olarak girdi ve 1978 – 1979 yılları arasında devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yaptı.

29 Kasım 1987’de yapılan genel seçimlerde Sosyaldemokrat Halkçı Parti’den (SHP) Diyarbakır milletvekili olarak yeniden TBMM’ye seçildi ve meclis grup başkan vekilliği ve genel sekreterlik dahil olmak üzere partide birçok üst düzey görevde bulundu. 20 Ekim 1991 tarihinde yapılan genel seçimlerde 3. kez milletvekili seçildi ve parlementoya Gaziantep Milletvekili olarak girdi.

20 Kasım 1991 tarihinde Süleyman Demirel’in başkanlığında kurulan DYP-SHP koalisyon hükümetinde dışişleri bakanı olarak atandı. Tansu Çiller tarafından Haziran 1993’te kurulan 2. DYP-SHP kolisyon hükümetinde bu görevini muhafaza etti. 27 Temmuz 1994 tarihinde Dışişleri Bakanlığı’ndan istifa etti. Şubat 1995’te CHP ile SHP’nin birleştiği kurultayda CHP genel başkanlığına seçildi, bu görevi aynı yılın eylül ayına kadar devam ettirdi.

1995 genel seçimleri’nde Gaziantep milletvekili seçildi. 16 Ekim 1997’de seçildiği TBMM Başkanlığı görevini 1999 genel seçimleri’ne kadar sürdürdü. Daha sonra Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e dış politika alanında başdanışmanlık yaptı.

2004 Ocak ayında NATO’nun Afganistan’daki Kıdemli Sivil Temsilcisi görevini üstlendi. Bu görevini 2006 Ağustos ayında tamamladı. CHP içinde Deniz Baykal’a karşı muhalefette yer alan Çetin, bir süre Mustafa Sarıgül’ün liderliğindeki Türkiye Değişim Hareketi (TDH) içinde yer aldı.

Hikmet Çetin, Okan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Danışma Kurulu üyesidir.

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

Kürdistan

Hüseyin Vasıf Çınar kimdir?