içinde

Hibrit Araç Teknolojisinde Toyota Liderliği

Hibrit Araç Teknolojisinde Toyota Liderliği

Hibrit otomobiller, 2021 yılında Türkiye’de 49 bin 493 adet satış rakamına ulaştı. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 105,1 artışla, satışlardan en fazla pay alarak en fazla kullanılan 3. motor tipi oldu. Bununla birlikte düşük emisyon değerleri ve yakıt harcamasında tasarruf sağlaması ile hibrit otomobillerin popülerliği artmakta. Bu teknolojinin lider markalarından olan Toyota’nın modellerini birlikte inceleyeceğiz.

 

Hibrit Araç Teknolojisi Nasıl Çalışır ?

Hibrit kelimesi, kelime anlamı olarak melez anlamına gelmektedir. Bu araçlarda iki farklı kaynaktan güç elde edildiği için bu isimlendirme ile anılmaktadır. İçten yanmalı motor ile elektrik motorunun koordineli olarak çalışması prensibine dayanır. Hibrit, Mild(Hafif) hibrit ve plug-in hibrit olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Paralel hibrit araçlar için bahsedersek, elektrik motoru ve içten yanmalı motor ortak bir şanzımana bağlanır. Ayrıca bu sistemde elektrik motoru genelde şehir içi sürüşte güç gereksinimi karşılamak için kullanılmaktadır. Çalışma prensibi içten yanmalı motoru desteklemek üzerinedir. Trafikte dur-kalk gibi durumlarda, ilk hareket elektrik motoru ile yapılır. Bu sebeple yüksek emisyon ve yüksek yakıt sarfiyatının önüne geçilir. Araç hızlandıkça ise içten yanmalı motor devreye girerek, elektrikli motoru ile birlikte paylaşımlı olarak çalışır. Aynı zamanda elektrik motorunu destekleyen bataryalar ise rejeneratif frenleme sistemi ile şarj edilmektedir. Böylece bataryaları şarj etme gibi bir durum söz konusu değildir.

Toyota ve Hibrit Otomobiller Serüveni

Toyota’nın Hibrit Araçlar Serisi
1- Toyota Corolla Hibrit

Toyota’nın en çok talep gören hibrit modellerinden biridir. 1.8 Hybrid e-CVT modeli, 100 km’de 3.5-3.8 litre arası yakıt tüketimi sunmaktadır. Yeni Corolla Hybrid; dream, flame, passion olmak üzere 3 paket seçimi bulunmaktadır. Toyota Corollo Hybrid, 1.8 litre benzinli motor ve elektrik motorunun koordineli çalışması ile düşük yakıt sarfiyatı özelliğiyle öne çıkıyor. Şehir içi ve otopark gibi yerlerde sessiz sürüş konforu ile ses gürültüsüne katkısı minimum oluyor. 0-100 km hızlanma süresi 11.0 saniye olan bu model 122 PS güç üretmektedir. Ayrıca yine Corolla’nın 1.8 Hybrid e-CVT Hatchback modeli de bulunmaktadır. Toyota bu hibrit modellerinde sürüş kalitesi, yol tutuşu ve tasarım alanında TNGA(Toyota New Global Architecture) platformu kullanmaktadır.

2- Toyota CH-R Hibrit

Toyota’nın hibrit araçlar piyasasına yön veren bir diğer modelidir. 1.8 Hybrid e-CVT 4X2 modeli, 100 km’de 3.8 litre yakıt tüketimi sunmaktadır. Toyota CH-R modeli ile hem çok sessiz hem de çok ekonomik bir sürüş imkanı sunuyor. 122 PS güç üreten bu model 0-100 km hızlanma süresi olarak da 11.0 saniyeyi görüyor. Flame, passion ve passion x-pack paket seçenekleri bulunmaktadır.

3- Toyota Yaris Hibrit

Toyota Yaris 1.5 Hybrid e-CVT modeli, benzinli ve hibrit seçeneğiyle satışa sunulmuştur. 1.5 litre benzinli motor ile koordineli çalışan elektrik motorundan 116 PS maksimum güç elde edilmektedir. Yakıt tüketimi 100 km’de 2.8-3.2 litre gibi oldukça düşük bir seviyededir. Dream, flame, passion gibi paketleriyle satışa sunulan Yaris hibrit modelinin 0-100 km hızlanma süresi 9.7 saniyedir. CO2 emisyon değerleri ise 64-73 g/km’dir.

Toyota’nın diğer hibrit araç teknolojisini kullandığı araçlar ise Toyota Camry 2.5 litre hibrit e-CVT ve RAV 4 2.5 litre Hibrit 4×4 modelleridir.

Kaynakça
  • toyota.com.tr
  • aa.com.tr

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Radyasyon Yaymayan Tomografi Cihazı

Günden Güne Hayatımıza Giren Teknoloji: 3 Boyutlu Yazıcılar