içinde

Harp Tarihinde Bir İlk

Harp Tarihinde Bir İlk

Dünya harp tarihinde bir ilk yaşandı. 4 Ağustos 2019 tarihinde ASELSAN yapımı Lazer Savunma Sistemi, Libya’da Çin yapımı Wing Loong II’yi  (İnsansız Hava Aracı)(İHA) düşürerek “Dünya savaş tarihinde lazer silahı ile gerçek savaş ortamında başka bir askerî aracı düşüren ilk lazer silahı” oldu.

ASELSAN tarafından geliştirilen Lazer Savunma Sistemi (LSS), 500 metre menzile kadar mini ve mikro İHA (İnsansız Hava Aracı) / İDA (İnsansız Deniz Aracı) tehditlerine, meskun mahalde terör unsurları tarafından kullanılan kamuflajlara ve yol kenarı şüpheli paketlere karşı geliştirilmiş bir sistemdir.

Öncelikli kullanım alanları, gemi platformları, enerji santralleri, hava alanları, sınır karakolları, karargah binaları ve konvoy geçiş güzergahlarıdır.

Burada tarih severlere bir not düşmeden yazımı bitirmek istemedim. Ne acıdır ki; 1911 yılında tarihin ilk havadan bombalamasını İtalyanlar, Osmanlı ordusuna yine Libya’da yapmıştır. 100 yıl sonra ise dünya harp tarihine bu sefer Türkler bir ilk ile ismini yazdırmıştır.

Yazıma son verirken Türkiye’deki denizcilik kültürüne ve siz değerli okuyucuların bilgi denizine bir damla katkı sağlamak maksadıyla yazdığım bütün yazıların sonunda sizinle bir denizcilik terimi paylaşmak ve bu sayede yeni bir dil öğrenmenizin yolunu açmak isterim.

AÇILIR BAKLA : Zincir kilitlerini birbirlerine eklemekte veya zincir üzerinde bulunan fırdöndünün iki ucundaki baklalara takılan ve gerektiği zaman kolay ve çabuk açılabilen bakla.

Kaynakça
  • www.aselsan.com.tr

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç; KİRPİ

Ingenuity, Mars’ta Uçmaya Hazırlanıyor