içinde

Ingenuity, Mars’ta Uçmaya Hazırlanıyor

Ingenuity, Mars’ta Uçmaya Hazırlanıyor

Mars’ta İlk Uçuş Çok Yakında

NASA, 30 Temmuz 2020’de Mars’ı daha yakından tanıyabilmek için Perseverance uzay aracını Mars’a ateşlemişti. Perserverance, yaklaşık 7 ay süren yolculuğun ardından 18 Şubat 2021’de Mars yüzeyine iniş yapmıştı. İnişinin ardından bir süre boyunca çeşitli keşifler yapan Perserverance, yaptığı bu keşifleri NASA’ya gönderdi.

Perserverance, şimdi ise yeni bir maceraya atılıyor. Yaptığı bir dizi keşfin ardından içinde barındırdığı Ingenuity isimli helikopteri uçurmaya başlayacak. Ingenuity, Mars’ta uçarak yeni bilgilere ulaşmaya çalışacak ve edindiği bilgileri NASA’ya gönderecek. NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvar ekibi, Perserverance ile Ingenuity arasındaki entegrasyon işlemlerini tamamladığını ve sistemin hazır olduğundan emin olmak için son testleri yaptıklarını açıkladılar.

Ingenuity entegrasyon lideri Farah Alibay ve operasyon lideri Tim Canham, “Şu anda helikopter gezgine(Perserverance) bağlı. Bataryaları şarj ederek onu sıcak tutuyoruz. Ekip, ilk test uçuşu için uygun bir seçmeye çalışıyor. Uçuş görevine başladığımızda yapmamız gereken ilk şey helikopteri saran ve hassas kısımlarını Mars’a inişteki ısı ve titreşiminden koruyan kalkanı düşürmek olacak. Sonrasında ise helikopterin uçuş noktasına birkaç gün önceden gideceğiz. Oraya vardığımızda helikopteri konuşlandırmamız yaklaşık bir hafta sürecek.” açıklamasında bulundular.

NASA, şu an Ingenuity’yi uçurabilmek için uygun bir yer arıyor. Uygun bir yer bulunduğunda ilk uçuş gerçekleşecek. Perseverance, Ingenuity’i uçuş için serbest bıraktıktan sonra güvenli bir ortama gidecek. NASA, uçuş tamamlandığında Mars hakkında çok daha fazla yeni bilgi edinmeyi bekliyor.

 

Kaynakça:

  • Shiftdelete.net

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Harp Tarihinde Bir İlk

Hatay’da Bulunan Bağbozumu Mozaiği