içinde

Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç; KİRPİ

Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç; KİRPİ

Kirpi MRAP sınıfı bir araçtır. MRAP kelime anlamı olarak, Mine Resistant Ambush Protected ‘ın kısaltmasıdır. Türkçe’ye ise mayına dayanıklı pusuya karşı etkin koruma şeklinde çevrilmektedir. Adını, korunması yönüyle bilinen kirpi hayvanından alan bu araç BMC tarafından üretilmekte. Tasarım ve üretim amacı mayına karşı dayanıklı zırhlı personel taşıyıcı olan kirpinin başlıca kullanıcısı Türk Silahlı Kuvvetleri. BMC tarafından tasarlanıp üretilen kirpi en dayanıklı anti mayın araçlarından biri.

TSK’nın vazgeçilmezleri arasında olan araç alanında başarısını çoktan kanıtlamış durumda. Özellikle mayına ve patlayıcılara karşı olan dayanıklılığı sayesinde görev süresince çoğu askerimizin koruyucusu olmuştur. 10-14 personel taşıma kapasitesi ve 18-20 ton ağırlığa sahip zırhlı personel taşıyıcı araç, kendisi için üretilen silah istasyonları (Aselsan üretimi SARP ve Dodaam RCWS) sayesinde etkin bir savunma gücüne ek, caydırıcı bir saldırı gücü de barındırıyor.

BMC Kirpi yeni versiyonunda, bağımsız süspansiyon sistemi bulunuyor. Kirpi-II, monokok tipte zırhlı kabin ve özel zırhlı camları, şok emici koltukları, silah istasyonu ve acil çıkış kapağı özelliklerinin yanı sıra; özel olarak entegre edilen göreve yönelik birçok donanım (KBRN korunma sistemi, atış yeri hedef tespit sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi, karıştırma köreltme sistemi, vb.) ve özel tasarlanmış patlayıcı madde keşif ve imha robot kollu versiyonu ile ön plana çıkıyor.

Şirket 4×4 versiyonuna ek olarak 6×6’lık versiyonunu da üretiyor.

KİRPİ TEKNİK ÖZELLİKLER

-375 PS Motor

-Tam Otomatik Şanzıman

-Mayına, Balistik Tehditlere Ve El Yapımı Patlayıcılara Dayanıklı

-CTIS – Merkezi Lastik Şişirme Sistemi

-Run/Flat Lastikler

-Otomatik Yangın Söndürme Sistemi

-Klima

-Manuel 360 derece Dönebilir Kule

-Otomatik Silah İstasyonu

BMC Kirpi’nin ihraç edildiği ülkeler;

  • Türkmenistan
  • Tunus
  • Katar

Ne düşünüyorsun?

Yazar

5 İlginç Biyomimikri Örneği

Harp Tarihinde Bir İlk