içinde

Grafene Karşı Borofen

Grafene Karşı Borofen

Grafeni duymuşsunuzdur, bir kurşun kalemin ucuyla elde edilebilen, tek katmanlı, çok hafif ve elmasın allotropu olan ancak ondan çok farklı özelliklere sahip olan grafen son dönemde malzeme biliminde gözde malzemelerden biri. Peki son zamanlarda sık sık grafen ile karşılaştırılan borofeni hiç duydunuz mu?

Borofen fikri ilk defa 1990’ların ortasında fikir olarak atılmış ve 2015 yılında gerçekleştirilmiştir. Borofen, grafen gibi çeşitli kristal yapılar ortaya çıkaran tek bir bor atomu tabakasından oluşuyor. Borofen periyodik tabloda B ile gösterilen atom numarası 5 olan dünyadaki rezervlerinin büyük bir kısmının ülkemizde bulunmasıyla bilinen bor atomundan oluşur. 2 boyutlu bor tabakalarının genel sınıfına borofen diyoruz. Karbon atomlarından oluşan grafenden bor atomlarından oluşan borofenin farkı: bor atomları arasında bağlanma karbondan daha karmaşıktır; örneğin, iki ve üç merkezli B-B bağları oluşturabilir.

BOROFENİN OLUŞUMU:

Borofen oluşumu, çok yüksek vakum koşulları altında temiz metal yüzeylerde sentezlenmesi ile gerçekleşir.  Atomik yapıları karışık üçgen ve altıgen motiflerden oluşur. Atomik yapı, bor gibi elektron eksikliği olan elementler için tipik olan iki merkezli ve çok merkezli düzlem içi bağ arasındaki etkileşimin bir sonucudur.

BOROFENİN ÖZELLİKLERİ:

borofenin stm görüntüsü

Tüm olumlu yanlarına karşın borofen, yeni bir araştırma olduğu için şimdilik üretimi, depo edilmesi ve kullanılması zor bir malzeme. Ancak zamanla çalışmalar ilerledikçe borofen bu eksi yönlerini kapatacak gibi görünüyor.

KAYNAKÇA VE İLERİ OKUMA:

http://www.etimaden.gov.tr/

https://arxiv.org/abs/1903.11304

https://science.sciencemag.org/node/671444.full

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Bilgisayar Tarihi: Abaküsten Süper Bilgisayarlara

4 Ayaklı Robot Projesi:”ARAT”