içinde

4 Ayaklı Robot Projesi:”ARAT”

4 Ayaklı Robot Projesi:”ARAT”

14.04.2018 tarihinde yapılmaya başlayan yerli robot olan ARAT projesinin 1. prototipinin ağırlığı 48 kg, genişliği 42 cm,yüksekliği 95cm,uzunluğu 150 cm’dir.  ARAT’ın pili ise lityum iyon. 2 yıl içerisinde seri üretime geçilmesi bekleniyor.

3 eksenli 4 ayaktan ve 4 eksenli boyundan oluşan kafa yapısıyla eğilme,oturma gibi hareketleri yapacak ARAT ile ilgili basın açıklaması yapan AkınSoft ve AkınRobotics Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür Akın, 4 motordan oluşan boyun yapısı sayesinde ARAT’ın gelişmiş bir gözlem yeteneğine sahip olduğunu belirtti.

30 kiloluk yükleme ve taşıma kapasitesine sahip olan ARAT’ın nesneleri kaydırmadan yükleme yapabildiğini belirten  Akın, “Üzerinde mevcut olan stereo vision kamera vasıtasıyla derinlik algılayabilme özelliğine sahip olan ARAT’da, çevresinden gelen sesin yönünü tayin ederek o yöne doğru yönelebilme ve ayrıca bu yürüme doğrultusunda önüne çıkabilecek engellerden uzaklaşma ya da o engelleri aşabilmek için strateji geliştirme özelliği mevcut. Barındırdığı algılama sistemi ile sesli komutları algılayabiliyor ve bu komutlara karşılık vererek iletişim kurabiliyor” ifadelerini kullandı.

ARAT’ın Kabiliyetleri

  • 3 eklemden oluşan 4 adet ayak sayesinde dengede kalarak yürüyebilme.
  • Yönelme, koşma, basamak çıkma özellikleri sayesinde keşif yapabilme.
  • Stereo vision kamera sayesinde derinlik algılayarak yürüme ve doğrultusundaki engellerden uzaklaşma yada o engeli aşmak için strateji geliştirme.
  • Üzerinde bulunan mikrofonlar sayesinde gelen ses doğrultusuna yönelerek sesle komut alabilme.
  • Koku sensörleri sayesinde tehlike arz eden durumları bildirme.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Grafene Karşı Borofen

Milli Teknoloji Hamlesi