içinde

Giyilebilir Kokpit Nedir?

Giyilebilir Kokpit Nedir?

 

Uçağı yönetecek tüm cihaz ve kumandaların bulunduğu, uçuşa yardımcı olacak, uçak ve hava durumu hakkındaki tüm teknik verilerin olduğu pilot kabinine kokpit denir.

Dünya üzerindeki bir çok savunma sanayi şirketleri donanım ve yazılım bakımından en iyi savaş uçaklarını geliştirmeye çalışıyor. Bu şirketlerden biri olan BAE Systems’in ortaya attığı fikir ise yeni bir devir başlatacak nitelikte. İngiliz havacılık şirketi savaş uçağının daha kolay bir şekilde kontrol edilebilmesi için giyilebilir kokpit üzerinde çalışıyor.

Peki Giyilebilir Kokpit Nasıl Çalışır?

Kokpitte bulunan fiziksel araçların büyük bir kısmı kaldırılacak ve kask takılıp uçak çalıştırılmaya başlandığında sanal bir ekran yansıyacak. Ekran yansıdıktan sonra yapay zeka ve göz izleme teknolojisiyle jestler ve göz hareketleriyle uçak kontrol edilecek.
Kokpit tasarımında, bir pilotun görev anında nereye baktığını anlamak çok önemlidir. Örneğin, uyarı sinyallerinin etkinliğini arttırmak ve böylece pilota doğru ipuçları vermek ve daha sonrasında bunlara daha kolay ve hızlı bir şekilde tepki vermesini sağlamak önemlidir.

BAE Systems insan kaynakları mühendislerinden oluşan uzman ekibi, bu zorlu ortamdaki ihtiyaçları daha iyi anlamak için pilotlarla iş birliği yapmaktadır. Bu çalışmalar, ekibin geleceğin kokpiti için geliştirdiği sezgisel teknolojileri şekillendirmektedir.

BAE Systems bu projeyi 2018 Farnborough International Air Show’da ilk kez tanıtılan geleceğin savaş uçakları konsept modeli olan Tempest’de gösterdi. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, RAF ve BAE gibi endüstri ortakları tarafından geliştirilen bu konsept modeli, göz izleme gibi teknolojilerin geleceğin teknolojilerinden olacağı söyleniyor.

 

Kaynakça:www.baesystems.com

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Yeni Teknolojiye Dev Yatırımlar 2: Devletler

Jeff Bezos’dan Ay’a Yolculuk: Blue Moon