içinde

Yeni Teknolojiye Dev Yatırımlar 2: Devletler

Yeni Teknolojiye Dev Yatırımlar 2: Devletler

Otomotiv sektörünün elektrikli araçlara doğru hızla değişiminde, devlet teşvikleri firma yatırımları kadar önem arz ediyor. Çin gibi uzun zamandır içinde olan, Norveç gibi yeni olmasına rağmen teşvik ve entegre konusunda lider yada Türkiye ve diğer Avrupa devletleri gibi sektöre giren devletlerin teşvikleri elektrikli araçları daha çok göreceğimizi gösteriyor. İşte sizlere dünya devletleri ve teşvikleri….

Devlet Teşvikleri

Türkiye’nin Devlet Teşvikleri

Henüz diğer devletler gibi ülkemizde bir teşvik öz konusu değildir. Fakat yapılan 2030 yılı çalıştayında kanunların, teknolojilerde yere üretimin desteklenmesi konusu ve sektördeki kişilerle işbirliklerinin belirlenmesi konuşulmuştur. Yerli otomobilimizin elektrikli olması, her yıl artan elektrikli araç satış rakamları önemli gelişmeler olduğunu göstermektedir. 2019 yılında satılan 222 elektrikli araç sayısı bu yılın ilk çeyreğinde 82 satış rakamını bulmuştur. Ayrıca ülkemiz de üretilen elektrikli araç sayısı 10 modele çıkmış bulunmaktadır.

Çin’in Devlet Teşvikleri

Elektrikli araçlar için yatırım ve devlet teşviki konusunda dünyada başı çeken ülkedir. Devlet tarafından teşvikler ve yatırımlar çok uzun yıllardır sağlanmaktadır. Çin 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını sınırlama getirmek için fosil yakıtları kaldırmayı planlıyor. Trafik yoğunluğuna göre otobüs yolu kullanımı, ücretsiz geçiş ve park yerleri de yapılan devlet teşvikleri arasında. Çin’in Shenzhen kentinin 16.000 araçlık otobüs filosu şimdiden % 100 elektrikli ve taksi filosu da neredeyse tamamen elektrikli olmuş durumdadır.

Çin’in elektrikli araçlar konusunda en tecrübeli isim olmasının getirdiği önemli bir avantajda batarya için gereken hammadde. YAHO Araştırma Enstitüsü’ne göre hammadde pazarının %50- %77’sini kontrol etmektedir.

Almanya’nın Teşvikleri

Almanya ekonomi ve enerji bakanı Peter Altmaier yaptığı açıklamaya göre; 2021-2024 yıllarında 1,8 milyar euro teşvik primi ayrıldığı belirtildi. VDA (Alman Otomotiv Endüstrisi birliği) yaptığı açıklamada ise; hükümet yetkilileri ve sektör temsilcileri liste fiyatı 40 bin euro olan araçlar için 4 bin eurodan 6 bin euroya, 65 bin euroya kadar olan araçlar için 4 bin eurodan 5 bin euroya teşvik primini çıkartmayı kararlaştırdılar.

2030 yılında 7-10 milyon aracın elektrikli olmasını hedefleyen hükümet o yıla kadar 3 milyar eurodan fazla yatırım yaparak 2022 yılında 21 bin adet olan şarj istasyonuna 55 bin şarj istasyonu daha ekleyerek araç-istasyon dengesi sağlamayı hedeflemektedir.

Hindistan’nın Devlet Teşvikleri

Hava kalitesi raporuna göre Hindistan dünyanın en kirli 10 şehrinden 7’sine sahip. Colorada merkezli Rocky Mountain Enstitüsü Aayog ve Basalt tarafından yapılan ortak araştırmada 2030 yılında elektrikli araçlara geçerek karbondioksit kaynaklı emisyonları %37 oranında azaltılabileceği söyleniyor.

Hindistan’da daha çok iki ve üç tekerlekli araçların kullanılmasından dolayı şirketler tasarımlarını ona göre yapıyorlar. Otomotiv üreticisi Manhindra dört tekerlekli üretimi arttırmak için önümüzdeki üç yıl içinde 18 milyar INR (Hindistan Rupisi) yatırım yapıyor.

Hindistan hükümeti bu geçiş için ayrılan 1,4 milyar dolarlık bütçenin 1,2 milyarını teşvik için üretici firmalara, 140 milyon doları altyapı çalışmalarına ve 5 milyon doları da reklam ve diğer idari harcamalar için ayrıldığını belirtti.

Ülkede çeşitli eyalet hükümetleri ve şehirler kendi teşviklerini vermektedir. Örneğin: Tamil Nadu eyaleti, elektrikli araç girişim fonu oluştururken üretim ve arazi sübvansiyonları için vergi alınmaması karar vermiştir. Ticari alanlarda da park yerleri vermektedir.

Fransa’nın Teşvikleri

Elektrikli araçlar için 6 bin 300, hibrit araçlar için bin avro devlet teşviki indirimi söz konusudur. Dizel aracınızla değiştirdiğinizde 10 bin avroya kadar indirim yapılmaktadır. Fransa, gelecekte filolarının %50 ‘sini elektrikli taşıtlardan oluşturmayı hedeflenmektedir.

Norveç’in Teşvikleri

Avrupa’daki lider. Benzin ve dizel motorlu arabaların vergi oranlarının arttırıldığı Norveç’te temiz enerjiyle çalışan araçlara ucuz park yeri, otobüs yollarının kullanılması ve yol geçiş ücretlerinin büyük çoğunluğundan muafiyet gibi olanaklar sağlanıyor. Zamanla aşamalı olarak bu teşvikler kaldırılmaya başlanacaktır.

Birleşik Krallık’in Teşvikleri

Hollanda’nın Devlet Teşvikleri

1 Temmuz’dan itibaren alınan elektrikli araba için 4 bin avro, ikinci el elektrikli araç alınımında ise 2 bin avroluk bir devlet teşviki vermeyi hedefliyor. Sahtekârlık durumlarının önüne geçebilmek için uzman bir bayiden alınması halinde destekten yararlanılabilecektir. 2019 yılında Tesla Model 3’ün Volkswagen Polo’dan daha fazla satması da halkın bu konudaki düşüncesini, desteklerin ise işe yarayacağını gösteriyor.

Bunların haricinde Japonya, Güney Kore, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Lüksemburg, Monako, Portekiz, Romanya, İspanya, İsveç, İsviçre, ABD, Avustralya, Fas ülkeleri de bu konuda çeşitli teşvikler ve yatırımlar yapmaktadırlar.

Nicola Tesla şu anda bir buluşuyla geleceği, güç dengelerini, dışa bağımlılığın bu alandaki tanımını değiştirmek üzere. Sizce biz de bu değişime ortak olarak geleceğe adımızı yazdıramaz mıyız ülke olarak, mühendis olarak, vatandaş olarak…

Kaynakça

https://en.wikipedia.org/wiki/Government_incentives_for_plug-in_electric_vehicles#cite_note_JAMAFact-24

https://tehad.org/2020/04/12/elektrikli-ve-hibrit-otomobil-satislari-y-artti/

http://tehad.org/2020/04/09/turkiye-2030-elektrikli-yol-haritasi-calistay-sonuc-raporu-yayinlandi/

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Gece Elektrik Üreten Güneş Panelleri Mümkün mü ?

Giyilebilir Kokpit Nedir?