içinde

Jeff Bezos’dan Ay’a Yolculuk: Blue Moon

Jeff Bezos’dan Ay’a Yolculuk: Blue Moon

E-Ticaret devlerinden Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos Dünya’nın 8. Kıtası olarak nitelendirilen Ay’a uzay aracı göndermeyi planladığını açıkladı.

Bezos konuşmasında ‘‘’ Artık Ay’a yeniden gitmenin, hem de kalmak üzere gitmenin zamanı geldi ’’ diyerek kurucusu olduğu Blue Origin (Mavi Köken) uzay şirketinin Ay’a göndermeyi planladığı Blue Moon (Mavi Ay) adlı uzay aracını tanıttı. Jeff Bezos uzay aracının Ay’ın buz kütleleri olduğu keşfedilen güney kutbuna astronot indirebileceğini de sözleri arasına ekledi.

Yeniden kullanılabilen ve insansız olacak (şimdilik) Blue
Moon ay aracının bilimsel aletler, uydular ve yüzey araçları taşıyarak Ay’a
gitmek ve orada kalıcı bir ortam için hazırlık yapması bekleniyor.

Tasarımı tanıtılan aracın kullanım amacını göz önüne aldığımızda yüksek itiş gücü gereken bir motora ihtiyacı olduğundan tanıtımda BE-7 adı verilen yeni bir motor da tanıtıldı. Tanıtılan motorun itiş gücü ise 4 bin 535 kg. BE-7 roket motorunu tanıtırken Bezos’un yanında Blue Origin’in Gelecek Kulübü’nden bir çocuk eşlik etti. 

Araç dünyadan fırlatıldığında yakıtı ve füze motoruyla birlikte 15 tona yakın ağırlıkta olacak Ay’a ulaştığında bu ağırlığı neredeyse 3 tona inecek. Güney kutbunda bulunan buzdan elde edilecek suyun ayrıştırılması yoluyla hidrojen üretilerek, bunun, uzay aracının güneş sistemi içindeki yeni görevlerini sürdürmesi için gerekli yakıta dönüştürülebileceği öngörülüyor.

Trump yönetimi mart ayında yaptığı açıklamayla ABD’nin 2024
sonunda Ay’a yeniden astronot göndermeyi planladığını duyurmuştu. Mavi Köken’in
Trump’ın koyduğu 2024 mühletini yakalayabileceğini söyleyen Bezos, bunu Ay’a
inecek uzay aracı tasarlamaya 2016 yılında başlamalarına borçlu olduklarını
belirtti.

  • Kaynak:
    • https://www.bbc.com
    • https://www.blueorigin.com

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Giyilebilir Kokpit Nedir?

2018 İnovasyonları