içinde

Elon Musk’tan Tavsiyeler

Elon Musk’tan Tavsiyeler

Elon Musk bu yola çıkarken büyük bir hedefi vardı: Dünyayı değiştirmek. Henüz üniversitedeyken insanlığın geleceğini etkileyecek alanların internet,uzay yolculuğu,yenilenebilir enerji ve yapay zeka olduğuna karar verdi. Daha o yaşlardaki fikirleri bile gelecekte ne kadar büyük ve yenilikçi bir insan olacağına büyük bir işaretti.

Başına buyruk ve hayalperest bir kişiliğe sahipti. Tüm risklere rağmen içinden çıkılamayacak sorunları çözümleme kabiliyetine sahipti.

Ebay’in, 2002’de Elon Musk’ın ikinci şirketi PayPal‘ı satın almasıyla 180 milyon dolar kazanç elde eden Musk, uzay sektöründe devrim yaratacak olan SpaceX  şirketini kurdu. Üstelik kendi kendine roket bilimi öğrendi ve şirketin baş tasarımcısı oldu!

Sonraki hamlesi Tesla Motors’a katılmak oldu. Şirketin hedefini “pratik,hızlı ve elektrikle çalışan otomobiller üreterek Dünya’nın yenilenebilir enerjiye geçişini hızlandırmak” olarak belirledi. SolarCity’nin satın alınması ve Tesla Energy’nin kurulmasıyla yenilenebilir enerjinin tüm unsurlarını kapsayan bir çözüm bulduğuna inanıyordu: İcat,depolama ve ulaştırma.

Kariyeri başarılarla dolu Elon Musk’ın, farklı alanlarda hayatınızı değiştirecek birçok tavsiyesi var.

Sorgulayın

Olaylara yaklaşırken “neden” sorusunu sorabiliyor musunuz? Eğer bir şeyin nedenini açıklayabiliyorsanız bu, insanların motivasyonunda büyük fark yaratacaktır.Şüpheciliğe sahip olmak birçok avantaj da getirecektir. Olaylara farklı bakış açılarından bakabileceksiniz.

İmkansız Yoktur

“Stajyerler çok başarılıdır, çünkü imkansız nedir bilmezler.”

Musk’a
ilginç gelen şeylerden biri de yaptıklarına “imkansız” diyen kişilerin “olacağı
vardı” demeye başlamaları.

İlk başlarda roket şirketi kuracağını duyanlar Elon Musk’ın deli olduğunu düşündüler. Musk da onlara katılıyordu. Bu imkansız gözüküyordu. Ancak bazen imkansız olan gerçek olur.

Üniversite Eğitimi

Musk’a göre üniversite diplomanızın olması her zaman gerekli değildir. Okul hayatı boyunca öğreneceklerinizin büyük kısmını sınıf arkadaşlarınızdan öğreniyorsunuz. Ders kitaplarını da her zaman satın alıp okuyabilirsiniz. Okul,öğrenme sürecini hızlandıracak birkaç etmenden biri. Eğer kişinin amacı şirket kurmak ise bunun için üniversite bitirmesi gerekmez. Olay tamamen insanın kendisini geliştirmesiyle alakalıdır.

Öğrenmeye açık olun!

Yeni şeyler öğrenmek zor değil! Tek yapmanız gereken kitap okumak ve doğru insanlarla iletişim kurmaktır. Emin olun oldukça basit bir iş.

Mühendisliğin Güzel Yanları

Birkaç yüzyıl geriye giderseniz, günümüzdeki çoğu şey size büyülü gelecektir. Mühendislik de, bütün niyet ve amacını hesaba katınca aslında sihirlidir. Kim sihirbaz olmak istemez ki?

CEO’lar ve Mühendislik

SpaceX’te CEO olmanın yanı sıra şirketin baş mühendisi ve baş tasarımcısı olmak sadece Elon Musk gibi bir insanın aynı anda yerine getirebileceği sorumluluklardır. Bunun en büyük kazançları da tüm işlerle birebir ilgilenebilmek ve ekstra para ödemek zorunda kalmamaktır. Geçmişte bir dergiye verdiği demeçte mühendisliğin önemine dikkat çekerek “Mühendislik bilgisi olmayan CEOlarla karşılaşıyorum ve bu bana gülünç geliyor”demiştir.

Üretim

İnovasyon

“Yeniliğin Darwin usulü evrimleşmesine izin ver!”

Günümüzde teknoloji devamlı gelişiyor. Elinizdeki telefonlar ve uygulamalar sayesinde ABD başkanının 20 yıl önce sahip olduğu güçten fazlasına sahipsiniz. Gelişmeye hızla devam eden sektörleri yakından inceleyin. Ancak teknolojinin otomatik olarak gelişmediğini unutmayın! Onu geliştirecek olan sizlersiniz.

Yenilenebilir Enerji

“Maçlarda uzatma dakikaları olur ama eninde sonunda maç biter. Maçın biteceği bellidir.”

Elon Musk’a göre gelecekte fosil yakıtların yerini tamamıyla yenilenebilir enerji alacaktır. Şu anda yeryüzü,tamamıyla Güneş’ten yararlanıyorken neden biz yararlanmayalım?Metrekare başına 1 kilowatt güneş enerjisi düşmektedir. Bu rakama göre 150-200 kilometrekare genişliğindeki güneş panelleriyle ABD’nin tamamının enerji ihtiyacı karşılanabilir. Tüm yeryüzünün ihtiyacı olan şey tam olarak bu.

Uzay

İnsanlar Musk’a roket şirketi kurma nedenini sorduğunda onlara şu cevabı veriyor: ”Yüklü bir serveti ufak bir servete nasıl dönüştürebileceğimi bulmaya çalışıyorum.”

İnsanlığın gelişimi için kendini ve servetini adadığının en büyük göstergelerinden biri de SpaceX fikriydi. Risk büyük maliyet fazlaydı. Öncelikle maliyetleri düşürmenin yolunu buldu ve defalarca başarısız olmasına rağmen denemekten vazgeçmedi. Dünya tarihinde ilk defa başka bir gezegende yaşam kurma hayaliyle yola çıktı. Bu projenin en büyük sebebi kaynakların tükenmesini engellemek ve insanlığın ömrünü uzatmaktı.

Elektrikli
Ulaşım

Tüm ulaşım biçimleri tamamıyla elektrikli modele geçecektir. Elon Musk’a göre Newton’un üçüncü yasasından kaçış yok.

Girişimcilik

İnovasyonu en çok yeni girişimciler arttırır. Bu yüzden inovasyona dair daima bir beklenti yaratılmalıdır. Eğer kazanç olmazsa,hatta kayıplarla karşılaşılırsa birçok insan risk almaktan korkar ve atılımlardan kaçınır. Bu yüzden girişimciler desteklenmelidir. Aksi takdirde yeniliklerin gerçekleşmesi mümkün olmaz.

Gençken risk alın! Yaşlandıkça artan sorumluluklarınız sebebiyle,yalnız kendiniz için değil aileniz için de risk almaya başlarsınız. Bu sorumluluğu almadan önce yaşınız gençken alabildiğiniz kadar risk alın. İşleri batırmaktan korkmayın. Hatalarınızın telafisinin olacağı yaşlardasınız.

İş Kurmak

İş kurmak çocuk oyunu değildir. Dışarıdan eğlenceli görünse de birçok sorun ve sorumluluk sizi bekliyor olacak. Kendinizi fiziksel ve mental olarak bu sürece hazırlayın! Öncelikle karar verin: Girişimci mi olmak istiyorsunuz, para kazanmak mı istiyorsunuz?

Dünya’da var olmasını istediğiniz hangi yararlı şeyleri gerçekleştirebilirsiniz? Yaptığınız şey olması gerektiği kadar faydalı mı?

Eğer bir grup insanı ortak amaç uğruna bir araya toplayabilir ve amaca ulaşırken zevk almalarını sağlayabilirseniz ortaya çıkan iş mükemmel olacaktır. Hem siz hem çalışanlar için en önemli kurallardan biri işi sevmektir. İşi severseniz çalışmak daha da kolaylaşır.

“Bir yerden
başla ve varsayımlarını sorgulamaya hazır ol,hatalarını düzelt ve gerçekliğe
uyum sağla!”

İş Hayatı

Elon Musk’a göre iş hayatında üç temel beklentiniz olmalı: Sabahları işe gitmeyi dört gözle beklemelisiniz, kayda değer bir maaşınız olmalı ve Dünyaya olumlu bir etkide bulunmak istemelisiniz.

Elon Musk,kimi zaman birinin yeteneğine kişiliğinden daha çok önem verdiğinden bahsediyor. Aynı zamanda yaptığı en büyük hatalardan birinin de bu olduğunu söylüyor. Unutmayın, sadece beyin odaklı düşünmeyin! İyi kalpli olmak da ayırt edici ve gerekli bir özelliktir.

İş hayatındaki en önemli kuralların biri de karşılıklı güvendir. İnsanlara, onların iyi niyetlerini kötüye kullanmayacağınızı göstermeniz gerekir. Eğer uzun vadeli güven inşa edebilirseniz, başarıya ulaşacaksınız.

Rakiplerinizi fazla düşünmeyin. ”Bir yarışa girdiğinde diğer koşucuların neler yaptığını düşünme,sadece koş!”

Başarısızlık

Önünüzde başarısızlığa giden bin yol varsa, başarıya giden tek bir yol bulunur. Birçok başarısızlığa imza atabilirsiniz ancak pes etmezseniz karşılığını alırsınız.

Vazgeçmeyin!

”Pek çok
mücadeleyi kaybettim ama şimdiye kadar hiçbir savaşta mağlup olmadım!”

Son olarak, kendini insanlığa adayan Elon Musk’ın, öldükten sonrası için düşünceleri de tıpkı Nikola Tesla gibi. Musk’a göre önemli olan, gelecekte hakkında neler düşünüldüğü değil, dünyaya bıraktığı mirastır. ”Ben ölüp gideceğim, peki yaptıklarımla insanlığa katkı sağlamış olacak mıyım?”

Kaynaklar:

  • https://www.managers.org.uk/insights/news/2018/august/career-advice-five-tips-for-students-from-elon-musk
  • Elon Musk.Geleceği İnşa Eden Adam. Çev., Öykü Toros Irvana. İstanbul: Zeplin Kitap, 2017.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Medikal Gazlar

Çin’den Ayın Uzak Yüzeyine Rover!