içinde

Einride ‘ın Yeni Sürücüsüz Aracı ”AET”

Einride ‘ın Yeni Sürücüsüz Aracı ”AET”

İsveçli otonom kamyon üreticisi Einride, Autonomous Electric Transport (AET) olarak adlandırdığı aracını vitrine çıkardı. Bu fütüristik aracın üreticisi Einride AET’in  2021’den itibaren yollarda olmasını planlıyor. 

Einride’ın yeni aracı dört farklı modelden oluşacak.  AET, Einride‘ın önceki prototiplerinde olduğu gibi direksiyonsuz, pedalsız ve ön camsız olarak üretilecek.

Sürücüsüz Kamyon Pazarının Öncüsü Einride

Einride, 2016’da kuruluşundan beri ilginç prototip araçları piyasaya sürmeye devam eden bir nakliye firmasıdır. Einride’ın ürettiği elektrikli araçlar hem insan tarafından uzaktan kontrol edilebiliyor hem de insan müdahalesi olmadan otonom şekilde çalıştırılabiliyor.

Firma 2017’de kabinsiz 4 T-Pod aracını piyasaya sürmüştü.  Bu 4 adet T-Pod araç , İsveçli gıda üreticisi Oatly içeçek firması için 3 yıldan beri yük taşıyor. 

 

Şirketin şimdi  üretime koymayı umduğu yeni nesil bir aracı daha var : AET.

Autonomous Electric Transport (AET)

Dizaynı yönünden AET aracı Einride’ın TPod prototipiyle benzerlik göstermekte. Einride CEO’su Robert Falck, bu aracın daha aerodinamik olduğu ve şirketin büyümesine katkı sağlayacağı fikrinde. Yeni sürücüsüz kamyon, firmanın diğer araçları gibi sürücünün ihtiyaç duyabileceği bir kabin taşımıyor. 

Dört farklı şekilde üretilecek araçlardan ilk ikisi olan AET 1 ve AET 2, 30 km/sa maksimum hıza sahip olacak. 26 ton ağırlığa ve 16 ton yük kapasitesine sahip araçlar ,130-180 km pil aralığına sahip olacak. AET 1,bir coğrafi sınır veya tanımlanmış bir coğrafi alan içinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. AET 2’nin ise tele-operasyonu kullanarak bir coğrafi sınırın dışına çıkmasına izin verilecek. 

AET 3 ve AET 4, sırasıyla 45 km/sa ve 85 km/saatlik hızlarla benzer ağırlık ve yük kapasitesine sahip olacak. Araçlardan AET 3 kırsal ortamlar için tasarlanırken, AET 4 otoyolda sürüş için dizayn edildi.

 

Şirket, üretim planlarını ise henüz açıklamadı. Firma geçtiğimiz günlerde Norrsken VC, EQT Ventures, Nordic Ninja VC ve Ericsson Ventures’tan 10 milyon dolar yatırım aldı. Alınan 10 milyon dolarlık yeni yatırımla girişimin bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı da 42.3 milyon dolara ulaşmıştır.

KAYNAK
  • einride.tech

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Kansere Çare Tavuklar

Akıllı Binalar