içinde

Kansere Çare Tavuklar

Kansere Çare Tavuklar

İskoç araştırmacılar, bazı kanser türleriyle mücadelede kullanılabilecek ilaçlar yumurtlayabilen, genetiğiyle oynanmış tavuklar üretti. Üstelik Söz konusu ilaçların üretimi, ilaç şirketlerinin şu anda yaptıklarına kıyasla çok daha ucuz.

Bilim insanları daha önce genetiğiyle oynanmış keçiler, tavşanlar ve tavukları süt ve yumurtalarında tedavilerde kullanılabilecek proteinler üretebileceklerini göstermişti. Araştırmacılar yeni yaklaşımlarının öncekilere göre daha etkin olduğunu, daha çok üretim yapıldığın ve maliyetin daha düşük olduğunu vurguladılar.

Çoğu
hastalık, vücudun doğal yöntemlerle belirli bir kimyasalı ya da proteini
üretmemesinden kaynaklanıyor. Bu tür hastalıklar eksik proteinin bulunduğu
ilaçlarla denetim altına alınabiliyor. Bu ilaçlar. ilaç şirketleri tarafından
üretiliyor ve imalatları çok pahalı olabiliyor.

Burada en büyük tasarruf, tavuk kümesleri yapmanın maliyetinin, fabrika üretimi ileri derecede steril odalar yapıp, işletmekten daha ucuz olmasından kaynaklanıyor.

Yumurtalar laboratuvarların 10’da bir maliyetine üretilen proteinler içeriyor.

İskoç araştırmacı Dr. Herron ve çalışma arkadaşları, normalde insanlarda proteini üreten insan genini, tavuğun DNA’sının yumurtasındaki beyazın üretiminde rol oynayan kısmına eklemeyi başardı. Yumurta kırıldıktan ve beyazı sarıdan ayrıldıktan sonra, yumurtanın beyazında yüksek miktarlarda protein olduğu görüldü. Araştırma ekibi, özellikle insanların bağışıklık sistemi için gerekli olan iki proteine odaklandı. Bunlardan biri IFNalpha2a ve bu proteinin önemli anti-viral ve kanserle mücadele özellikleri bulunuyor. Bir diğeri ise zarar görmüş dokuların kendilerini tamir etmesini sağlayan macrophage-CSF proteini.

İlaçlardan bir doz üretilmesi için üç tavuk yumurtası gerekiyor ve tavuklar yılda 300 yumurta üretebiliyor. Uzmanlar yeterli sayıda tavuk olursa, ticari miktarlarda ilaç üretilebileceğine inanıyor. Yasal düzenlemeler gerektiği için üretimin aktif hale gelmesinin 10-20 yıl süreceği belirtiliyor.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Türkiye Uzay Sınırını Aştı

Einride ‘ın Yeni Sürücüsüz Aracı ”AET”