içinde

Defense 100 Listesinde 7 Türk Savunma Sanayii Şirketi

Defense 100 Listesinde 7 Türk Savunma Sanayii Şirketi

Defense News, savunma sektörünün dünyadaki ilk 100 büyük firmasını açıkladı. Listeye göre geçtiğimiz yıl birinci sırada yer alan Lockheed Martin, bu yıl da listede sırasını korudu.

Defense News Top 100 olarak adlandırılan listede bu yıl Türkiye’den en büyük katılım oranı ile 7 firma yer aldı. Defense 100 listesine ASELSAN bu yıl 4 sıra basamak ilerleyerek 48. sıradan girdi. ASELSAN tarafından konulan ilk 50’de yer alma hedefi böylece gerçekleştirilmiş oldu. Geçtiğimiz yıla göre 16 basamak ilerleyen TUSAŞ ise listede 53’üncü sırada yer alarak ilk 50’ye bir adım daha yaklaştı. 

Geçtiğimiz yıl listeye düzeltme ile girerek “Türkiye’den kara araçları üreticisi olarak listeye giren ilk ve tek firma” olmayı başaran BMC, bu yıl 4 basamak gerileyerek 89. sırada yer aldı. BMC’nin cirosunun %79’u savunma sanayi ürünlerinden sağlanan gelirden oluşuyor. Listede geçtiğimiz yıl da yer alan iki firmamız Roketsan 2 basamak gerileyerek 91, STM ise 7 basamak gerileyerek 92. sırada listede yer almayı başardı.

Öte yandan, iki Türk firması, listeye ilk defa girdi. FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. 98’inci sıra ile Defense 100 listesine girmeyi başaran ikinci kara aracı üreticimiz olarak konumlanırken, HAVELSAN ise 99’uncu sırada yer aldı. 

Böylece listeye girmeyi başaran firma sayımız 7 oldu. Firma yöneticilerini ve çalışanlarını tebrik ediyoruz.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Çift Yönlü Uçaklar: Amfibiyen Uçak

Üretimde Verimlilik