içinde

Üretimde Verimlilik

Üretimde Verimlilik

İmalat şüphesiz mühendislik kavramının en önemli alt parçacıklarından birisidir. Makine, Elektrik Elektronik, Bilgisayar ve İnşaat gibi başlıca mühendislik programlarının yanında bir çok farklı mühendislik programında da önemli bir aşamayı oluşturan imalatın da şüphesiz en önemli olgularından birisi verimliliktir. Bu yaptığımız iş ne olursa olsun asla göz ardı edilemeyecek bir kavramdır. Gelin biz burada bunun imalat için önemini konuşalım.

Verimlilik dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen şey girdilerin ( hammaddenin ) ürünlere oranı olmalıdır. Bu iki kavram arasında ki ilişkiye değinecek olursak ; bir birisi ile doğru orantılı olması istenilen değerlerimizdir. Biz girdiyi ne kadar arttırırsak arttıralım bu bizim ürün miktarımızı etkilemiyorsa bir yerlere yanlış giden bazı şeyler olduğundan şüpheniz olmasın. Girdiyi arttırmadan orantısız bir şekilde ürün elde etmeyi de beklememeliyiz tabi ki. Üzerinde çalıştığımız imalat işleminin en doğru şekline yani en verimli haline ulaşmak için en az girdi ile en fazla ürünü elde etmemiz gerekecektir.

Gelin biraz da verimliliğimizi doğrudan etkileyen bazı kavramlardan bahsedelim. Bir fabrikayı ele alalım. İçerisinde yüzlerce çalışanı, onlarca makinesi olan bir fabrika canlandıralım gözümüzde. En basit şekliyle fabrikamızın bazı kısımları vardır. Bunlar :

  • Hammadde Deposu
  • Üretim Alanı
  • Montaj Alanı
  • Kalite Kontrol Alanı

Tüm bu alanlar arasında ki organizasyonu öyle bir şekilde düzenlemeliyiz ki hiç birisi bir diğerine engel olup verimliliğimizi düşürmesin. Bu konu hakkında bir örnek verecek olursak; 10 kişinin yürüyüş yaptığı bir ekip düşünelim. Bu 10 kişiyi arka arkaya sıralamamız ve eşit aralıklarla belli bir mesafeyi aldırmamız gerekiyor. Tüm bu insanları öyle bir sıralamalısınız ki aralarında ki mesafe bozulmadan en verimli şekilde yürüyüşlerine devam etsinler. İşte bu noktada en hızlı yürüyen kişiyi en öne koyup hızlarına göre sıralarsanız arkalarında ki mesafenin daha yolun başında çok fazla açıldığını göreceksiniz. En hızlı kişiyi en son sıra hariç nereye koyarsanız koyun bu sıra kesinlikle belirli bir mesafe sonra  açılacaktır. Bir de içlerinde ki en yavaş kişiyi en öne koymayı deneyelim. Bakın ne oldu. Ekibimiz biraz yavaş ilerliyor fakat aralarında ki mesafe asla açılmıyor. Çünkü her biri önünde ki kişiye yetişebilecek kapasitedeler. İstediğimiz mesafeyi her zaman koruyabildik. Ve yolun sonuna istikrarlı bir şekilde ulaştık.

İşte fabrikamızda da benzer bir metot izleyeceğiz bahsettiğim bölümler arasında. Depo çok hızlı olursa sürekli bir stok birikecek ama asla bu durum bizim hızımızı veya verimliliğimizi arttırmayacak. Üretim alanı çok hızlı olursa geriden gelen hammadde yetişmeyeceği için yine bizim Discount Casino verimliliğimiz artmayacaktır. Bu her bir bölüm için geçerlidir. Fabrikamızın gerçek verimliliğini ölçmek istiyorsak eğer en yavaş işlediğini tespit ettiğimiz bölüme odaklanmalıyız. İşte bu bölüm bizim kilit noktamız.

Elimizde ki veri ve imkanları bu bölümü hızlandırmaya odaklamalıyız. Geri kalan bölümlerden ayırabildiğimiz kadar kaynağı ayırarak bu bölüme destek olarak verebiliriz bu durumda. Böylece kilit noktamız olan bölümümüzü birkaç adım ileriye taşıyarak en hızlı olan bölümlere yetiştirerek verimliliğimizi arttırmış oluruz.

Verimlilik bir fabrika için olmazsa olmazdır.Üretimde verimlilik eşittir     “ para “, o da eş değer maddi kazancımızdır.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Defense 100 Listesinde 7 Türk Savunma Sanayii Şirketi

Fosil Yakıtlar