içinde

Bose Süspansiyon Sistemi Nedir?

Bose Süspansiyon Sistemi Nedir?

Günlük yaşantımızda sıklıkla kullandığımız araçlarımızda rahat etmek isteriz. Bir otomobilde tasarım, motor gücü, tasarruf gibi kriterlerin yanında konfor da önemli bir rol oynamaktadır. Teknoloji ilerledikçe arabalarda da konforu arttırmak için çalışmalar yapılmaktadır. Acaba bunların kaçı süspansiyon ile alakalı dersiniz.

Süspansiyonlar, yoldan gelen sarsıntılardan, çukurlardan kaynaklı oluşan titreşimi en aza indirgemektedir. Bu da araçta ki konforunuzu aslında en önemli oyuncularından biri olduğunu göstermektedir. Bu konuda birçok çalışma yapılmış ve kullanılan başarılı sistemler var. Yazımızın konusu olan Bose süspansiyon ise piyasaya çıkmamış bir çalışmadır.

Bose Süspansiyon Sistemi

Bilinen süspansiyon sistemlerinden farklı olarak Bose süspansiyon sisteminde her bir tekerlekte manyetik motorlar vardır. Motorlarda ki sensörler yolun yapısını önceden belirleyerek sinyalleri ana beyni iletirler. Motorlardan gelen sinyallerin farklı olması beyinden gelecek olan iletiyi de farklılaştırmaktadır. Dolayısıyla da her tekerlek bulunduğu yolun şartlarına göre tepki vermektedir. Bu sayede aracın sürüş boyunca kabin bölümüne ilettiği titreşim neredeyse yoktur.

Tekerlerde ki sensörler sadece düz yolda değil virajlarda da aynı işlemleri yapmaktadır. Aracın virajlara girdiğini algılayarak tepkilerini buna göre vermektedir. Ani dönüşlerde dışa savrulmayı neredeyse sıfıra indiren sistem, hem konfor hem de yol tutuşunu artırması bakımından güvenlik sağlamaktadır.

Bose Süspansiyon Sistemi
Bose Süspansiyon Sistemi

Bose süspansiyon sisteminin elektronik parçalardan oluşması sistemi pahalı hale getirmektedir. Hem aracı alırken fiyatınıhem de servis kısmında maliyeti artırmaktadır.

Benzer Sistemlerden Magıc Body Sistem

Mercedes Benz 2013 yılında buna çok benzer bir sistemi piyasaya sundu. Benzer çalışma prensibine sahip teknoloji Mercedes Benz tarafından S serisinde opsiyonel olarak sunulmaktadır.

Ne kadar engebeli bir yolda giderseniz gidin araç içinde bu sarsıntıyı hissetmemek çok güzel olmaz mıydı? ABD’li Clear Motion firması, sistemin tüm haklarını satın almasıyla piyasaya çıkma ihtimalini arttırdı.

Sistemin daha net anlaşılması için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

ASELSAN Yeni Yatırımının Temellerini Attı

Suyu Emen Asfalt ve Beton