içinde

Avrupa Yakası’nın En Büyük GES Projesi Hadımköy’de

Avrupa Yakası’nın En Büyük GES Projesi Hadımköy’de

Yenilenebilir Enerji, sürekli devam eden doğal süreçlerde var olan enerji akışından elde edilen enerjidir.  Yenilenebilir enerji kaynaklarının en bilindiklerinden olan GES yani güneş enerji santralleri, yaşam alanında pek çok yere uygulanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmalardan Avrupa Yakası’nın en büyük GES (Güneş Enerji Santrali) Projesi Mars Logistics Group tarafından hayata geçiriliyor. 
Mars Logistics, yaptığı açıklama ile yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırım yaparak Hadımköy Lojistik Merkezi’nin 12 bin 98 metrekarelik çatı alanının güneş panelleri ile kaplanacağını duyurdu. Projede, 4914 adet fotovoltaik paneli kullanılacağını, çatı üstü güneş enerji santralinin kurulu gücünün ise 2 MW ve yıl boyunca 2,5 MWh/yıl elektrik üretileceğini açıkladı.
Proje doğaya saygılı iş yapma anlayışı ile sürdürülebilir projeler üretmeyi hedefliyor ve proje ile üretilecek enerjinin tesis genelinde kullanılması planlanıyor. 1 Ekim 2020 tarihine bitmesi ve kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor.

Binlerce ağaç kurtarılacak

Mars Logistics Group Yönetim Kurulu Başkanı Garip Sahillioğlu açıklamasında, “Projeyi, yenilenebilir enerjinin genel avantajlarının yanı sıra, çevreyi fosil enerji teknolojilerine göre çok daha az etkileyen temiz enerji kaynağı olması, sonsuz enerji kaynağı üretmesi, sera etkisi ve küresel ısınmaya pozitif etkileri nedeniyle tercih ettik.  Proje kapsamında üretilecek elektriğin karşılığı olarak yıllık 1.133,63 ton karbondioksit kurtarılacak ve yıllık 94.469 adet, 25 yıl sonunda ise 2.361.725 adet ağaca karşılık emisyon azaltımı olacak.” ifadelerini kullanarak projenin doğa dostu olmasına vurgu yaptı.

Proje Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına Hizmet Edecek

Sahillioğlu açıklamasında proje ile Birleşmiş Milletler’in 17 hedeften oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan toplam 7 amaca hizmet etmiş olacaklarını belirtti.
Bu amaçlar:
1) Erişilebilir ve Temiz Enerji
2) İklim Eylemler
3) İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme
4) Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı
5) Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları
6) Sorumlu Üretim ve Tüketim
7) İşbirliklerini Geliştirme

 

Kaynakça:

www.gesdergisi.com
www.dunya.com
www.kobiyasam.com.tr

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir Mi?

Geri Dönüşümde Yapay Zeka