içinde

Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir Mi?

Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir Mi?

Yapay zekâ ve robotik teknolojisi son yıllarda hızlı bir şekilde gelişmekte ve hayatımıza dahil olmaktadır. Bazı insanlar tarafından, robotların dünyayı ele geçirmesi gibi endişe verici düşüncelere sahip oldukları görülmektedir. Robotların dünyayı ele geçiremeyeceğine dair bazı görüşler olsa da imkânsız demek doğru olmaz. Burada yapay zekanın ne olduğunu açıklamak gerekmektedir. Bilgisayarlar birer makinadır, robotlar da aslında birer bilgisayardır. İnsanların girdiği verileri işler ve bu verilere bağlı olarak çıktı sağlar. Yapay zekâ bunun bir üst kademesi olarak verileri artık kendi kendine elde edip işleyebilmektedir. Robotların dünyayı ele geçiremeyeceğine dair bazı sebepler vardır.

Yapay Zeka Eğitimi ve Kariyer Fırsatları Hakkında Merak Edilenler

Robotlar insanlar tarafından tasarlanmakta ve programlanmaktadır. Robotların hareketleri, yapacağı işler ve aldığı kararlar insanların belirlediği talimatlara göre olmaktadır. Bu yüzden robotların, insanların belirlediği sınırların dışına çıkması mümkün gözükmemektedir. Robotların yapay zekâsı da yine insanların belirlediği algoritmalara dayanmaktadır. Yapay zekâ insanların verilerine ve talimatlarına uygun hareket eder ve insanların belirlediği çizgilerin dışına çıkmaz. Robotların kendi kendilerini üretmesi de günümüzde mümkün değildir, robotları insanlar tasarlar ve yine üretimi insanlar tarafından gerçekleştirilir. Robotların sahip olduğu teknolojik kapasiteler de insanların sınırlandırdığı kadardır.

Üretimde insan robot işbirliği | KUKA AG

Başka sebepleri göz önünde bulunduracak olursak robotların el tipleri insanların eli gibi esnek ve işlevsel değildir. İnsan eli ve kas biçimi muhteşem bir yapıya sahiptir, mühendisler tarafından bu yapının iyi bir benzerinin yapılması günümüzde mümkün gözükmemektedir. Robotların her geçen gün daha da geliştiği ve daha da akıllı hareket ettiği bir gerçek. Ama insan
beyni yapay zekadan daha karmaşık ve kopyalanması zor bir yapıdır. Bu nedenle robotlarda bilişsel ve dokusal bir biçimi mühendislerin ortaya çıkarması, insan beynine eş değer yapı haline getirmesi zor görünmektedir. Robotların insanlar gibi davranması için manipülatif zekaya sahip olmaları gerekmektedir. İnsanların edindiği bilgiler ve davranış biçimlerinin
oluşması, bir gün de değil yıllar içerisinde olmaktadır. Lakin robotlar laboratuvar ortamlarında bu zekaya erişemezler. Robotların ve insanların birbirleriyle etkileşimi çok farklıdır. İnsanlar birbirleriyle iletişim kurarken duyu organlarını kullanmaktadır ama robotlar da durum o şekilde değildir. Ne kadar insanlara benzeyen robotlar yapılmaya çalışılsa da henüz tam anlamıyla yapılmıştır denilemez.

Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir Mi? – IoT Türkiye | Türkiye'nin En Büyük Nesnelerin İnterneti Ekosistemi

Sonuç olarak robotların dünyayı ele geçirmesi yukarda bahsedilen nedenlere bakılınca henüz mümkün gözükmemektedir. Fakat ilerleyen süreçlerde yapay zekanın ne kadar gelişeceğini ve yapay zekalı robotların neler yapabileceğini kestirmek güç. Yapay zekanın insan ve dünyanın yararına kullanılması çok önemlidir. Yapay zekanın ve robotik teknolojilerin gelişimi, insanların bu teknolojileri daha iyi kontrol etmesi gerektiğinin ve etik sorunlara daha fazla önem göstermesi gerektiğini göstermektedir. Durumu özetlemek gerekirse robotların dünyayı ele geçirmesinin düşük bir ihtimal olduğunu ve bunu da durdurmanın yine insanın elinde olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynakça:
https://www.arcadium.com.tr/Blog/yapay-zeka-gercekten-de-dunyayi-ele-gecirebilir-mi/
https://www.tamindir.com/blog/yapay-zeka-dunyayi-ele-gecirebilirmi_75598/
https://www.yzlm.com.tr/teknoloji/yapay-zeka/robotlar-dunyayi-ele-gecirebilir-mi/
https://www.webtekno.com/robotlarin-dunyayi-ele-geciremeyecek-olmasinin-5-gercekcinedeni-h44629.html

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Hayvanlar Zaman İçinde Neden Küçülüyor?

Avrupa Yakası’nın En Büyük GES Projesi Hadımköy’de