içinde

Askeri Lojistik Destek Aracı “Derman”

Askeri Lojistik Destek Aracı “Derman”

            14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda ilk kez görücüye  çıkan 8 çeker zırhlı Askeri Lojistik Destek Aracı “Derman”, balistik zırh koruma özelliğinin yanında 16 ileri tam otomatik şanzıman ve 517 beygir gücüne sahip.

            Dik ve eğimli arazi şartlarında hareket kabiliyetine sahip olan, zırhlı araçların, tankların ve mühimmatların harekat bölgesine taşınması, kumanda merkezleri ve benzeri yapıların istenen yerlere götürülmesi ile zarar görmüş araçların kurtarılması amacıyla Mersin’in Tarsus ilçesindeki Koluman Otomotiv Endüstri AŞ’nin Ar-Ge biriminde yerli imkanlarla prototipi üretilen Askeri Lojistik Destek Aracı “Derman” özellikle Türk savunma sanayisinin önde gelen isimleri ile Belarus ve Cibutili yetkililerin ilgi odağı oldu.

            TSK’nin ihtiyaçlarına cevap vermek için geliştirdikleri araçlara gösterilen ilgiden memnuniyet duyduklarını bildiren firma yetkilileri öncelikli hedeflerinin “Derman”ı TSK’ye sunmak ve ordumuzun gücünü artırmak olduğunu dile getirdiler.

            Yazıma son verirken Türkiye’deki denizcilik kültürüne ve siz değerli okuyucuların bilgi denizine bir damla katkı sağlamak maksadıyla yazdığım bütün yazıların sonunda sizinle bir denizcilik terimi paylaşmak ve bu sayede yeni bir dil öğrenmenizin yolunu açmak isterim.

SALMA : Bir teknenin rüzgara veya akıntıya bağlı olarak dönmesi.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Ram Air Turbine (RAT) Nedir?

Cumhuriyet Dönemi’nde Sanayi ve Mühendislik