içinde

Amphibio İle Suyun Altında Nefes Almak

Amphibio İle Suyun Altında Nefes Almak

Amphibio, solungaç işlevi gören 3D baskılı amfibi bir giysidir. İnsanlığın suya çok yakın yaşadığı bir gelecek için tasarlanmıştır.

Önümüzdeki 100 yıl içerisinde deniz seviyesinin 0,5 ve 3 milyar arasında insanı etkileyen ve kıyı bölgelerinde bulunan kentleri sular altında bırakacak olan bir sıcaklık artışı yaşanması beklenmektedir. Distopik bir ürün gibi görünse de, yaşanmakta olan çevresel sorunlar insanları düşünmeye itmektedir.

Amphibio, sular altında kalmış bir dünyanın distopik çağrışımını yapıyor. Fakat amacı, insanların solungaç giysisi sayesinde amfibi bir şekilde yaşayabileceği bir gelecek için daha iyimser bir vizyon önermektir. Distopik yönünü bir kenara bırakırsak da, karada olduğu kadar suda da vakit geçiren insanlara günlük konfor sağlamayı amaçlamaktadır.

Amphibio, serbest dalış ve tüplü dalış ekipmanlarına çok benzemektedir. Yakın bir gelecekte, kullanıcının su altında tüplü dalıştan daha az ekipmanla, serbest dalıştan daha uzun süre kalmasına izin vermesi planlanmaktadır.

Tasarımı

Amphibio; bir solungaç ve solunum maskesinden oluşmaktadır. İnsanların ağır ekipmanlara ihtiyaç duymaksızın su altında nefes almalarını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Ürün yalnızca bir maske değildir. Boyun ve göğüs çevresine yerleştirilen beyaz alet, solungaç görevi görmektedir. İçi oyuk bir yapısı bulunmaktadır. Bir tüp ve solungaçla bağlantılı maske aracılığıyla solunan ve dışarı atılabilen hava içermektedir. Solungaç aksesuarı, çevredeki sudan oksijeni çeker. Sistemde biriken karbondioksiti dağıtır ve su altında nefes almayı destekler.

Ürün mikro gözenekli hidrofobik bir malzeme ile üretilmiştir. Malzemedeki mikroskobik gözenekler, havanın geçmesine izin vermektedir. Ancak herhangi bir suyun içeri girmesine engel olur.

Bu solungaç giysisi, en verimli oksijen alımına sahip olmak için, su ile maksimum yüzey temasına ihtiyaç duymaktadır. Sudan oksijen alımını en üst seviyeye çıkarmak için de, vücut çevresinde karmaşık yüksek yüzey alanlı bir yapı ile üretilmesi için hesaplamalar yapılmıştır. Ürünün ayrıca bireysel kullanıcılara göre özelleştirilebilmesi planlanmaktadır.

Kaynaklar:
  • www.junkamei.com
  • www.amphibio.co
  • youreshape.io

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Zihni Okuyup Metne Dönüştüren Beyin İmplantı

Yazılım Öğreten 4 Mobil Uygulama