içinde , , , , , , , , , , ,

Zazzau Hükümdarı Aminatü

Tek Gecelik Aşkların Kraliçesi 

Zazzau Hükümdarı Aminatü

Nijerya’da MS 16.YY ortalarına bugünkü adı Kaduna olan Zazzau’nun 22. Hükümdarı Kral Nikatau ve Kraliçe Bakwa Turunku’nun bir kızları dünyaya geldi. 

Amina(Aminatu) adını verdikleri bu küçük kız, çocukluğunu dedesinin sarayında onun verdiği askeri ve siyasi eğitimlerle geçirerek büyüdü. Amina 16 yaşına geldiğinde “Magajiya” (Veliaht) olarak halka tanıtıldı. Veliaht olması nedeniyle kendisine 40 kadın köle verildi.

Amina serpilmiş ve güzel bir genç kız olmuştu. Onunla evlenmek isteyen talipliler peşinde dolaşıyor kendisini ikna etmek için türlü hediyeler öneriyorlardı. Sarkin Kano adındaki bir talip ona 50 erkek köle ve 50 kadın köle ile yanında 50 torba beyaz ve mavi kumaş teklif etmişti ama o da reddedildi.

Yaklaşık 1566 yılında ailesinin ölümünden sonra Amina’nın erkek kardeşi Zazzau’nun kralı oldu. Amina, kendisini ağabeyinin krallığına ait ordunun süvarisi, hatta süvarilerin lideri olarak tanımlıyordu. Askeri becerileriyle ünlü olan Amina’nın savaş sırasında yenemeyeceği erkek yoktu.

1576 yılına gelindiğinde erkek kardeşi Kral Karami ölünce Amina Zazzau’nun kraliçesi oldu. Amina’nın Kraliçesi olduğu Zazzau, adı Hausa Krallıkları olarak geçen Daura, Kano, Gobir, Katsina, Rano ve Garun Gabeskrallıklarının içinde en büyüğüydü.

Amina tahta oturunca yıllardır süren sessizlik savaş çığlıkları ile bozuldu.

 Üç ay içinde Zazzau topraklarını genişletmek amacıyla komşu ülkelerle savaşmak için 20 bin piyade ve 1000 süvariden oluşan eğitimli bir ordu kurdu. Halkına da silahlarını yeniden bileme çağrısı yapıyordu. Kısa zamanda Hausa Krallıklarına ait diğer 6 ülkenin de topraklarına sahip olmuştu.

Amina’nın yönetiminde Zazzau kendi tarihi içinde en geniş topraklara sahipti. Bu topraklarını korumak için sınırlarının çevresini duvarlarla çevirdi. Ülke sınırlarından itibaren bir kale gibiydi. Bu duvarlar 1904 yılına, İngilizlerin Zazzau’yu fethetmesine kadar ayaktaydı. Duvarlar, “Ganuwar Amina” (Amina’nın duvarları) olarak biliniyordu. Amina fethettiği topraklara doymamış Hausa Krallıklarının dışındaki topraklara da göz dikmişti. Bunların içinde Bauchi Emirliği de hedefleri arasındaydı. Bauchi Emirliğini de fethederek Krallığını deniz ile kavuşturdu.

Amina hakkındaki söylencelerin hepsi bu kadar da değildi.

 Amina 35 yıllık hükümdarlığı süresince hiçbir zaman bir erkekle evlilik ya da beraberlik düşünmemişti. Amina kendini o kadar güçlü hissediyordu ki tek bir erkeğe bağlanmak ona göre değildi. Bu yüzden Amina bir erkeğe ihtiyacı olduğu zaman ona sahip oluyor ihtiyacı bittikten sonra ondan kurtuluyordu. Amina hakkındaki efsanelerde onun cinsel arzularını giderme yöntemi hakkında anlatılanlar şöyleydi. 

Amina bir gecelik ilişkilerden hoşlanıyordu. Her kasabada kendine bir sevgili ediniyordu. Cinsel arzuları harekete geçtiği zaman o geceyi, o gecenin şansız erkeği olan sevgilisi ile beraber geçiriyordu. Güzel ve zevkli bir gecenin ardından seçilmiş erkek sevgilinin başsız cesedi ertesi gün kasabanın bir köşesinde bulunuyordu.

Not: Amina 1610 yılında katıldığı bir savaşta vurularak öldüğünde yaklaşık 74 yaşındaydı.

Ne düşünüyorsun?

Yazar diwun

Harika Korunmuş 500 Yıllık Batık Gemi

Judas'ın Öpücüğü Nedir? Judas Kimdir?