içinde

Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi “ALKA”

Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi “ALKA”

            Türkiye’nin roket ve füze alanındaki lider şirketi  ROKETSAN, son dönemdeki terör saldırılarında sıkça kullanılan patlayıcı yüklü hava araçları ve el yapımı patlayıcıları etkisiz hale getirmek için ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi‘ni geliştirdi.

            ALKA, ilk kez paylaşılan test görüntülerinde el yapımı patlayıcı, güvenlik ihlali yapan drone, mühimmat taşıyan drone, casus drone, sürü drone saldırısı gibi tehditleri başarıyla bertaraf etti.

            ALKA sahip olduğu lazer tahribat sistemi ve elektromanyetik karıştırma sistemi sayesinde drone, sabit kanatlı model uçaklar gibi terör eylemlerinde kullanılan araçlara karşı oldukça etkin bir sistem olarak geliştirildi. Bununla birlikte el yapımı patlayıcıların uzaktan imhasına da imkan tanıyan sistem üzerinde bulunan radar ve elektrooptik sistemlerle aynı anda birden fazla hedefin takibini ve imhasını olanak tanımaktadır.

            Elektromanyetik enerjiyi ve lazer enerjisini belirli bir alana yönlendirebilen ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi, kullanıcıya sağladığı elektromanyetik karıştırma yeteneğiyle tek veya sürü halindeki “drone”ların işlevsel olarak engellenmesini, elektromanyetik ve lazer tahrip yeteneğiyle de “drone”ların, drone sürülerinin ve el yapımı patlayıcıların güvenli mesafeden imha edilmesini olanaklı hale getirmektedir. 4 kilometreye kadar karıştırma yapabilen sistem, 500 metreye kadar hedefi imha edebilmektedir.

            ALKA, yönlendirilmiş enerjiyi hedef üzerinde yüksek hassasiyetle yoğunlaştırdığından, hedefi istenen noktasından vurarak harici hasar oluşmasının da önüne geçmektedir. Işık hızında reaksiyon gösteren, gece ve gündüz şartlarında kullanılabilen sistemin atım başı maliyeti ise klasik mühimmatlara göre çok daha düşük seviyededir.

            Yazıma son verirken Türkiye’deki denizcilik kültürüne ve siz değerli okuyucuların bilgi denizine bir damla katkı sağlamak maksadıyla yazdığım bütün yazıların sonunda sizinle bir denizcilik terimi paylaşmak ve bu sayede yeni bir dil öğrenmenizin yolunu açmak isterim.

ORSA : Rüzgara karşı seyirdir. En küçük açıda rüzgarı alarak yapılan seyirdir.

Kaynak: www.aa.com.tr

Ne düşünüyorsun?

Yazar

3 Boyutlu Yazıcı Kalemler (3D Printer Pen)

Yumuşak Yol Vericiler