içinde

Yıldırım Testi Tesisi Geliyor

Yıldırım Testi Tesisi Geliyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile Hızal LTD arasında imzalanan sözleşme doğrultusunda kurulacak tesis Türkiye için ilk olacak.

Yıldırım Test Tesisi’nde yer alacak laboratuvarlarda, uçak, helikopter, insansız hava aracı (İHA) platformları, alt sistemleri, bileşen ve malzemeleri doğduran ve dolaylı yıldırım etkilerine karşı test edilecek.

Yıldırım Test Tesisi ile Türkiye, özgün uçar platformlar tasarlayan her ülkenin sahip olduğu bir altyapıya kavuşacak. Gerçek yıldırım şartları ve etkilerinde yapılacak testler doğrultusunda dizayn, tasarım ve üretimler gerçekleştirilebilecek.

Daha önceden yurt dışında yapılan yıldırım testleri Türkiye’de yapılacak. Bu durum ekonomik olarak maliyetleri aşağı çekecek, süreci hızlandıracak, yapılan tasarımların gizliliğini sağlayacak  ve millileşme yolunda adımlarımızdan biri olacak. Test süreçlerine ilişkin süreleri kısaltacak, kritik ve stratejik tasarımlarda gizlilik sağlayacak.

Tesiste, Yüksek Gerilim Yıldırım Direkt Etkileri Test Laboratuvarı, Yüksek Gerilim Yıldırım Dolaylı Etkileri Test Laboratuvarı, yüksek akım ve yakıt test sistemi testleri, test ölçüm sistemlerinin kontrol odaları, atölye ve destek birimleri, personel alanları yer alacak.

Kaynaklar:

  • https://www.aa.com.tr
  • https://www.milliyet.com.tr

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Dünyayı Değiştiren 5 Deney

Derin Sularda Bir Robot: ParsyROV