içinde

Derin Sularda Bir Robot: ParsyROV

Derin Sularda Bir Robot: ParsyROV

Başkent Üniversitesi tarafından geliştirilen robot, derinlerdeki yüksek çözünürlükle kontrolcü bilgisayarına ileterek operatörlerin suyun altına inmeden gerekli kontrolleri yapabilmesine olanak sağlıyor. 

Mühendislik Fakültesi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahin Yavuz’un danışmanlığında üniversite öğrencileri Mehmet Ustaoğlu, Gizem Paracı ve Onat Ergün tarafından üniversite bitirme projesi sergisi için geliştirilen robot, su altındaki  insan sağlığının tehdit eden koşullarda çalışabilecek teknolojiyle donatıldı.

Prof. Dr. Tahin Yavuz yaptığı röportajda şöyle konuştu:

“Geliştirilen insansız su altı aracı, tehlikeli durumlarda ve derin sularda insanların yerine görev alabilecek teknolojik donanıma sahip. Bu teknolojisi ile baraj ve köprü gibi mimarilerin onarımı, sağlıklı su yollarının bakımı, tarihi yapıların korunması gibi görevler alabilir. Bu yapıların suyun altında kalan kısımlarında, en ufak çatlaklar büyük tehlike oluşturur. ParsyROV adını verdiğimiz robotumuz, su altındaki görüntüleri yüksek çözünürlükte kontrolcü bilgisayarına ileterek operatörlerin suyun altına inmeden gerekli kontrolleri yapabilmesine olanak tanıyor.

Manuel kontrolün yanı sıra ParsyROV, üstün yapay zeka teknolojisini de barındırıyor. Suyun altındaki duvar ve zeminde çatlak veya tanımlayamadığı maddeleri bulan robotumuz, gerekli uyarıları ana bilgisayara iletebiliyor. Bunların yanı sıra üzerinde bulunan robotik kol ile su altında montaj, göreve özel delme, kesme gibi operasyonları rahatlıkla yerine getirebiliyor.”

Dar Alanlarda Görüntü Sağlayabiliyor

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna Dengiz ise geliştirilen robotun, mikro robot teknolojisine sahip olmasının en önemli özelliği olduğunu belirterek, böylece derin sularda çok dar kanallar içinden bile görüntü alabildiğini söyledi.

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Yıldırım Testi Tesisi Geliyor

Kurşuna Dayanıklı Mı? Kurşun Geçirmez Mi?