içinde

Yeni Nesil Malzemelerde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii İmzası

Yeni Nesil Malzemelerde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii İmzası

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii geliştirdiği ve üretimini gerçekleştirdiği  hava araçlarının üretim aşamalarında ihtiyaç duyduğu hava aracı bileşenlerini Ar-Ge çalışmaları ile projelendiriyor. Bu kapsamda havacılık alanında termoset ve termoplastik kompozit malzemeler, çok fonksiyonlu yeni nesil malzemeler, nano malzemeler, ileri metalik malzemeler, boya ve kaplamalar gibi alanlar başta olmak üzere malzeme geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Geliştirilen tüm malzemelerin numune seviyesinden başlanarak tam boy uçak yapısallarına kadar süreçlerin her safhasında test ve doğrulama faaliyetleri tamamlanmasının yanı sıra bu tecrübesini iş ortaklığı yaptığı firmalara aktararak bu firmaların da üretim ve geliştirme konularında kabiliyet kazanmasına öncülük ediyor.

T-129 Atak Üretim Hattı

Yeni nesil hava araçlarında sıkça kullanılacak olan malzemeler üzerine önemli çalışmalar gerçekleştiren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, havacılık endüstrisinin öncelikleri arasında yer alan yüksek performans hedefine yönelik olarak, yüksek dayanıklılık ve düşük ağırlık isterlerini karşılayacak yenilikçi kompozit malzemeler konusunda dünya ile eş zamanlı çalışmalar yürütüyor.

Diğer taraftan nano kompozit malzemeler, düşük görünürlük sağlayacak kaplamaları oluşturan boya malzemeleri, elektromanyetik dalgayı yanıltıcı malzemeler, hava araçlarını buzdan koruyacak olan kaplamalar, düşük görünürlük özellikli kanopi yapısı geliştirme gibi alanlar başta olmak üzere öncül araştırma, tasarım, laboratuvar ölçeğinde deneysel çalışma, ölçeklendirme ve üretim fazlarını içeren süreçlerde üniversitelerin de içinde bulunduğu yapıda önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Böylece malzeme biliminin gelişimine yönelik sektöre önemli girdiler sağlıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yürütülen yeni nesil malzeme geliştirme aşamalarını değerlendiren Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil şu açıklamalarda bulundu:

Bağımsız savunma ve havacılık sanayimizin güçlenmesi için Ar-Ge faaliyetlerimize devam ediyoruz. Şirketimiz Ar-Ge konusunda lider vasfını bu çalışmalar ile daha da güçlendiriyor. Hava araçlarını özgünleştiren yeni nesil malzemelerin tasarım, test ve üretim faaliyetlerimiz hızla devam ediyor. Burada elde ettiğimiz kazanımları başta kendi milli ve özgün platformlarımıza entegre ediyoruz. Bu sayede başta ülkemiz olmak üzere dünya ölçeğinde bu kabiliyetlerin havacılık ekosistemine kazandırılmasına yönelik önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

-www.tusas.com

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Merakla Beklenen Katlanılabilir Telefon: Galaxy Fold

Su Arıt(ma)ma