içinde

Merakla Beklenen Katlanılabilir Telefon: Galaxy Fold

Merakla Beklenen Katlanılabilir Telefon: Galaxy Fold

Samsung’un uzun zamandır gelişimini sürdürdüğü, karşımıza reklam filmi ile bile çıkan, kullanıcıların heyecanla beklediği telefon nihayet Unpacked etkinliğinde ‘İlk Galaxy’den sonra sadece şeklini değiştirmedik, yarının şeklini belirledik’ sloganı ile ortaya çıktı.

Samsung, Galaxy Fold ile kullanıcıların hem telefon hem de tablet ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacağı yepyeni bir akıllı telefon kategorisi başlatıyor. Birçok işlevin bir arada yapılabilme imkanı sağlayan cihaz dilediğiniz an ihtiyacınız olan ekrana dönüşüyor. İşlevselliğin ön planda olduğu arama mesajlaşma gibi kullanımlarda katlı halde kullanılırken, işlevsellikle birlikte görselliğinde ön plana çıktığı ; AR içerikleri, sunumlar, filmler ve dijital içerikler gibi durumlarda yüksek kaliteli büyük bir ekran ile karşımıza çıkıyor.

Samsung’un Galaxy Fold için kişiselleştirdiği yeni ara yüzü sayesinde kullanıcıların bu yeni teknolojiden en iyi şekilde yararlanmasını sağlıyor. Kullanıcılar ne üzerinde çalışıyor oluyorsa olsun Fold; üç aktif uygulamayı birlikte kullanabilen çoklu aktif pencere özelliği ile kullanıcıya yepyeni bir akıllı telefon dünyasının kapısını açıyor.

Günümüzün ekran üreticilerinden birisi olan Samsung,
Edge gibi modelleriyle başlayan kıvrımlı ekran teknolojisinin gelişimini hızla
sürdüren ve ilk esnek ekran prototipini 2011’de tanıtmasından sonra uzun süreli
AR-GE çalışmaları ardından, tüketicilerin heyecanla beklediği modelini tam
anlamıyla kullanıcıyla buluşturdu.

OLED teknolojisi ile karşımıza çıkan Galaxy Fold’un ekranı açıkken 7,3 inç ile neredeyse bir tablet hissi veriyor. Samsung’u, geçtiğimiz aylarda hızlı bir atılımla iki kez katlanılabilir telefonu ile karşımıza çıkan Xiaomi’den ayıran en büyük farkı ise Xiaomi tek bir ekranın merkezini cihaz kapalıyken ana ekran olarak kullanırken, Samsung’un ise iç ve dış ekranlarını birbirinden ayırarak iç ekranını cihaz kapalı durumdayken kullanımdan çıkarmasıdır.

Dahili ekranın sadece büyümekle kalmayıp katlanılabilir olması ile birlikte Samsung mühendislik harikası yeni inovasyonlarını Galaxy Fold ile birlikte kullanıcılara sunmuş oldu. Samsung’un bu ekranlarının daha ince, esnek, dayanıklı ve uzun süreli kullanılması için yeni bir polimer katmanı icat etti. Aynı zamanda bir kitapçık gibi açılır pürüzsüz kapanır olan düzgün ve erkanı ufak bir ‘tık’ sesi ile kompakt bir şekli alıyor. Samsung’un bu başarısı gizli bir bölmenin içinde bulunan ve fazla sayıda dişli içeren, karmaşık bir menteşe sistemi içerisinde bulunuyor.

Samsung bu yeni modelinde multimedya ve kamera
deneyimlerini de en üst şekilde kullanıcıya sunuyor:

 Eğlence için tasarlanan bu modelde etkileyici AMOLED ekranın yanında AKG tarafından geliştirilmiş stereo hoparlörlerle beraber mükemmel bir ses kalitesi ile buluşuyoruz.

Toplam altı adet objektifle karşımıza çıkan Fold kullanıcıya hiçbir anı kaçırması mümkün olmayan bir tasarım ile bu altı objektifinin üçünü arkada, ikisini içeride ve birini de kapakta konumlandırıyor. Çoklu görevlerin en göze çarpan özelliklerinden birisini de görüntülü armalarda diğer uygulamaların kullanımının sağlanması ile göze çarpıyor.

Kullanılan iki yüksek performanslı ekranın kullanacağı enerjinin karşılanması için 4380 mAh’lik batarya kullanılırken, işlemci yongası ise Samsung Exynos 9820’nin kullanılması ile birlikte 12 GB RAM ve 512 GB ile 1 TB’lık iki adet hafıza seçeneği bulunduruyor.

SAMSUNG GALAXY FOLD
ÖZELLİKLERİ
 • Ana Ekran: 7.3 inç QXGA + Dinamik AMOLED(4.2;3)
 • Kapak Ekranı: 4.6 inç HD + Super AMOLED (21:9) 
 • İşlemci: 7nm 64-bit sekiz çekirdekli işlemci
 • İşletim Sistemi:Android 9.0 (Pie)
 • Kapak Kamerası: 10 MP (2PD), F2.2
 • Arka Kamera Ultra Geniş Açı:16MP, F2.2
 • Arka Kamera Geniş Açı:12 MP (2PD), F1.5 / F2.4, OIS
 • Arka Kamera Telefoto:12 MP, F2.4, OIS
 • Ön Kamera Geniş Açı:10 MP (2PD), F2.2
 • Ön Kamera RGB Derinlik: 8 MP, F1.9
 • RAM: 12 GB (LPDDR4x)
 • Dahili depolama: 512 GB ve 1TB
 • Batarya: 4380 mAh

Samsung Galaxy Fold 26 Nisan 2019’da global pazarda yerini alacak ve henüz Türkiye’ye ve diğer pazarlara yönelik özel bir tarih açıklanmadı.

 • Derleme:
  • https://www.donanimhaber.com/Katlanabilir-ekranli-Samsung-Galaxy-Fold-resmen-tanitildi–108125
  • https://www.webtekno.com/samsung-galaxy-fold-katlanabilir-telefon-fiyati-ozellikleri-h63534.html

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Yapay Zekâ (Artificial Intelligence)

Yeni Nesil Malzemelerde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii İmzası