içinde

WWDC 2024: Apple Kullanıcılarının Heyecanla Beklediği Yenilikler Neler?

Apple her yıl olduğu gibi bu yılki WWDC 2024 etkinliği ile tüm ürünlerinin yeni nesil güncellemelerini görücüye çıkardı. WWDC 2024 ile Apple;  iPhone, iPad ve MacBook modelleri için gelecek nesil yazılımları ve daha fazlasını tanıttı iOS 18, WatchOS 11 ve macOS Sequoia duyuruldu ancak etkinlik aynı zamanda sadece birkaç aydır piyasada olan Apple Vision Pro için yeni yazılımları da içeriyordu.

Şirket, “Apple Intelligence” olarak adlandırdığı yapay zeka üzerine de derinlemesine bir inceleme yaptı. Artık yapay zeka, bir e-postayı düzeltmekten arkadaşlarınıza ve ailenize AI tarafından üretilen emojiler olan “Genmoji” göndermeye kadar tüm Apple ekosisteminde merkezi bir rol oynayacak. İşte WWDC 2024 ile birlikte tanıtılan her şey…

visionOS 2

Apple WWDC 2024 etkinliğine Vision Pro için ilk güncelleme olan visionOS 2’yi tanıtarak başladı. Yeni güncelleme, fotoğraflara iyileştirmeler sunuyor. Makine öğrenimi ile eski fotoğraflarınızı mekansal fotoğraflara dönüştürebiliyor. Bu, fotoğraf kütüphanenizden mevcut fotoğrafları alıp anında dönüştürmenizi sağlayacak. Bir dokunuşla, anılarınız doğal görünümlü derinlik ve boyut ile hayat buluyor.

Fotoğraflar uygulaması kendisi de organizasyonu daha iyi hale getirmek için değişiyor. SharePlay’de de bir değişiklik geliyor. FaceTime araması yaparken herkes Apple Vision Pro kullanıyorsa, her kişi mekansal fotoğrafları, videoları ve panoramaları gerçek boyutta paylaşabilir ve etkileşimde bulunabilir.

Vision Pro’nuzu kontrol etmenin de yeni yolları geliyor. Ayrıca mekansal videolar yakında Final Cut Pro ve yeni Vimeo uygulamasında düzenlenebilecek. visionOS 2’de, ev görünümüne erişmenizi sağlayan yeni bir hareket eklendi. Buradan tarih ve saati görebilir, ses seviyesini ve pil seviyesini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca sık kullanılan özelliklere hızlıca erişmek için kontrol merkezini açabilirsiniz.

iOS 18

wwdc 2024wwdc 2024

iPhone ana ekranınız, iOS 18’de güzel bir güncelleme alıyor. Artık uygulama simgelerini ekranınızda istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Karanlık mod da simgenin rengini ve tonunu değiştirir. Dahası, uygulamaları ruh halinize uygun farklı renklerle değiştirebilirsiniz. Kontrol merkezi yeniden tasarlandı ve tek bir kaydırma ile erişilebilen yeni kontrol gruplarını içeriyor. Ayrıca özelleştirilebilir ve erişilebilir içerik için yeni kontroller galerisi de bulunuyor.

iOS 18, gizlilik güncellemeleri de içerecek. Uygulamalar artık Face ID ile kilitlenebiliyor. Ayrıca Passcode ve Touch ID ile de çalışıyor. Bu, başkalarının hassas bilgilerinizi görmesini daha zor hale getiriyor. Mesajlar uygulaması birkaç yeni özellik alıyor. Bunlar arasında, herhangi bir emoji veya çıkartma kullanmanızı sağlayan geliştirilmiş Tapback’ler bulunuyor. Artık mesajlarınızı daha sonra gönderilmek üzere zamanlayabilirsiniz. Ayrıca uygulama artık metin mesajlarında altı çizili ve kalın biçimlendirmeyi destekleyecek ve mesaj efektleri ile mesajlarınızı daha da özelleştirebileceksiniz.

Mail, mesajları kategoriye göre gruplandırma yeteneği sunuyor artık. Bu kategoriler, maili sıralar ve her biri için bir özet oluşturur. Örneğin tüm uçuş bilgileriniz aynı alanda olabilir. İstediğiniz zaman mesajları yeniden karakterize edebilirsiniz. Haritalar uygulaması artık yeni topografik haritalar ve indirip cihazınızda çevrim dışı kullanabileceğiniz yürüyüş ve yürüyüş rotalarını içerecek. Ayrıca fotoğraflar uygulaması da “Şimdiye kadarki en büyük yeniden tasarım” olarak tamamen yenilendi. En sevdiğiniz görüntü ve videoların nasıl organize edildiğini iyileştiren güzel bir güncelleme alacak.

İlginizi çekebilir:

iPad ve iPhone Kullanıcılarının Mutlaka Denemesi Gereken 7 Özellik

watchOS 11

wwdc 2024wwdc 2024

Apple Watch için watchOS 11 güncellemesi, antrenman modu ile yeni egzersiz yolları ekliyor. Bu, egzersizlerinizin vücudunuzu zaman içinde nasıl etkileyebileceğini görebilmenizi sağlar. Böylece büyük bir etkinlik için antrenman yaparken egzersizlerinizi nasıl ve ne zaman ayarlayacağınıza dair bilinçli kararlar verebilirsiniz. Ayrıca gece boyunca hayati belirtilerinizi de görebilirsiniz. Antrenman modu’nu aktivite uygulamasında inceleyin.

Aktivite halkalarınızda artık değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin, egzersiz yapmak istemediğiniz günlerde bir ayar yapabilir ve yine de halkalarınızı kaybetmezsiniz. Ayrıca yeni bir Vitals uygulaması geliyor. Bu, bileğinizde kritik sağlık değerlerini bir bakışta gösterecek. Özellikle, değişiklikler olduğunda bilginiz olacak. Hamilelik geliştirmeleri de Apple Watch’ta Sağlık uygulamasına ekleniyor. iPhone veya iPad’inizdeki Sağlık uygulamasına bir hamilelik girdiğinizde, Döngü takibi gebelik yaşınızı gösterecek ve tüm sağlık grafiklerinizde hamileliğinizi izleyecektir.

watchOS 11 ile etkileşimler iyileştiriliyor, telefonunuz olmadan görevleri gerçekleştirmek daha kolay hale getiriliyor. Smart Stack altında, widget’lar zaman, yer ve daha fazlasına bağlı olarak otomatik olarak değişecek. Fotoğrafların saat yüzü de değişiyor. Makine öğrenimi kullanarak mükemmel fotoğrafı bulmanızı özelleştirebilirsiniz. Kütüphanenizdeki binlerce fotoğrafı arayabilir, zekice analiz edebilir ve saat için en iyi kompozisyonları, çerçeveleri ve görüntü kalitesini seçebilir. Bu, sevdiğiniz insanlara, yerlere veya şeylere özel muamele yapmanızı sağlar.

iPadOS 18

wwdc 2024wwdc 2024

iPad için yeni yazılım güncellemesi, iOS 18’de gösterilen özellikleri ve diğer yenilikleri içeriyor. İlk olarak, özelleştirebileceğiniz yeni bir yüzen sekme çubuğu var. Bu, uygulamalara daha fazla odaklanmanızı sağlamak için tasarlandı. Animasyonlar genel olarak iyileşiyor. SharePlay artık görevleri göstermek için çizim yeteneklerini içeriyor ve başkasının iPad’ini kendi iPad’inizden kontrol etmenize olanak tanıyor. Freeform da sahneleri tanıtıyor.

Uzun zaman sonra resmi bir hesap makinesi iPad’e geliyor. Bir Apple Pencil ile eşleştirildiğinde, hesaplamaları daha kolay hale getirmek için tasarlanmış “Matematik Notları” adlı özel bir özellik açılıyor. Son olarak, Notlar’a akıllı komut dosyaları geliyor. Bu, notlarınızı yazmanızı daha erişilebilir hale getirerek el yazınızı iyileştirecek ve şeffaf hale getirecek.

İlginizi çekebilir:

Apple Arcade: Hangi Oyunlar Var, Fiyatı Ne Kadar, Avantajları Neler?

macOS 15 Sequoia

wwdc 2024wwdc 2024

iPadOS 18 ve iOS 18’in birçok yeni özellikleri macOS sürümüne geliyor. Diğer özellikler arasında büyük bir güncelleme olan iPhone ekranının Mac’ler üzerinden tamamen kontrol etme özelliği bulunuyor. Bunu kullanarak, parmağınızı kaldırmadan iPhone’unuzda ne olduğunu görebilirsiniz. Phone bildirimleri de Mac’lere geliyor. Bunlarla, bilgisayarınızdan iPhone’unuza kadar etkileşimde bulunabilirsiniz. Bunu yaparken ayarlarınıza bağlı olarak iPhone ekranınız kilitli veya bekleme modunda görüntülenir.

macOS güncellemesi, pencere düzenine değişiklikler getiriyor. Pencereleri ekranınızın kenarına sürükleyerek masaüstünüzde yan yana düzenleyebilir veya daha fazla uygulamayı görüntüleyebilmek için köşelere yerleştirebilirsiniz. Apple sonunda kendi şifreler uygulamasını yapıyor. Nihayet tüm Apple cihazlarınızda düzenleyip erişebileceğiniz yerel bir şifre uygulaması geliyor.

Yaklaşan macOS güncellemesinde, Safari yeni ve geliştirilmiş özellikler tanıtacak. Bunlar arasında, gezinirken ilgili bilgiler sağlayan keşif araçları bulunuyor. Örneğin bir oteli incelerken, bir sanatçının müziğine veya o otel hakkında bilgilere bağlantı gösterebilir. Ayrıca makale özetleri de görüntülenecek.

Mac Kullanıcıları Buraya! Hayatınızı Kolaylaştıracak En İyi 9 Mac Uygulaması

Apple Intelligence özellikleri

wwdc 2024wwdc 2024

Apple WWDC 2024 etkinliğinde uzun zamandır beklenen özellikleri sonunda tanıttı. Apple, beklentilere uygun olarak, tüm ürünlerine yeni yapay zeka özellikleri ekleyerek bu teknolojilerin ne kadar güçlü ve sezgisel olduğunu vurguluyor. Ayrıca, bu özelliklerin entegre edilmesiyle kullanıcı deneyimini artırırken, gizliliklerini korumaya özel bir önem veriyor. Apple, bu yeni yapay zeka özelliklerinin kullanıcıların günlük işlerini daha verimli hale getireceğini öne sürüyor.

En son yapay zeka özellikleri “Apple Intelligence” adı altında; yetenekler, mimari ve kullanıcı deneyimleri üzerinde yoğunlaşarak Apple’ın yazılımına derinlemesine entegre ediliyor. Doğal dil anlama, yeni yazı araçları için düzeltme ve görsel ifade için görüntü yetenekleri gibi özellikler gelecek. Bu yetenekler, kullanıcıların ruh hallerine uygun görüntüler oluşturmasına veya duygularını ifade etmesine olanak tanıyacak.

Apple ayrıca, kişisel bağlam ve gizlilik üzerine yoğunlaşarak görevleri daha verimli hale getirmeyi amaçlayan yapay zeka tabanlı eylemler üzerinde çalışıyor. Şirket, yapay zeka mimarisinin cihazlara yerleştirildiğini ve sunucular yerine veri gizliliği ve güvenliğini sağladığını vurguluyor. Apple Intelligence, kullanıcı gizliliğine öncelik verirken bağlam sağlamak için cihazlar arası verileri kullanacak. Özel bulut hesaplama, Apple Intelligence’ın gerekli olduğunda dış bilgileri kullanmasına olanak tanırken kullanıcı verilerini saklamayacak.

Apple, Siri ve diğer cihazlarla kullanıcı etkileşimini nasıl geliştireceğini gösterirken Siri’nin doğal dil anlama ve kişiselleştirmedeki iyileştirmelerini sergiledi. Gösterimler ayrıca, Mail uygulamasında akıllı yanıtlar sağlamak ve bildirimleri sunmak için özetlenmiş ve önceliklendirilmiş uyarıları kullanarak yapay zekanın yazı görevlerine nasıl yardımcı olduğunu vurguladı.

Ayrıca kullanıcıların kendilerini ifade etmeleri için yeni yollar tanıtıldı. Kişisel emoji oluşturmak için Genmoji aracı ve AI ile benzersiz görüntüler oluşturmak için bir görüntü oyun alanı özelliği dahil. Apple ayrıca kullanıcı deneyimini geliştirmek için ChatGPT ve diğer modelleri entegre etmeyi planladığını belirterek Apple Intelligence için sağlam bir gelecek öngörüyor.

İlginizi çekebilir:

Gün İçinde Hayatınızı Kolaylaştıracak En İyi 8 Yapay Zeka Uygulaması

Kaynak: 1

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

308 Milyon Yıllık Dikenli Bacaklı Örümcek Keşfedildi

Filler de İnsanlar gibi Birbirine Seslenirken İsimlerini Kullanıyor