içinde

Windows 11: Geleceğe Açılan Yeni Pencere

Windows 11: Geleceğe Açılan Yeni Pencere

Microsoft, sanal bir etkinlikte “yeni nesil” işletim sistemi olan Windows 11’i tanıttı. Yeni yazılım, Android uygulamalarının Windows masaüstünde çalışmasını sağlayacak. Ürün yöneticisi Panos Panay, daha küçük boyutlu ve daha hızlı güvenlik güncellemelerinin sözünü verdi ve bunların arka planda gerçekleşeceğini söyledi.

Windows 11 Bize Hangi Yenilikleri Getiriyor?

Windows 11 yepyeni, daha çok Mac benzeri bir arayüz sunuyor. Arayüz, yuvarlatılmış köşeleri ve pastel tonları ile sade bir tasarıma sahip. Başlat menüsünü, Görev Çubuğu ile birlikte ekranın ortasına hareket ettirebiliyorsunuz. Windows 10’da olduğu gibi, isterseniz bunları tekrar sola da taşıyabiliyorsunuz.

Android uygulamaları Windows 11 için Amazon Appstore aracılığıyla yeni Microsoft Mağaza’dan yüklenebilecek (Samsung Galaxy telefonunuz olsa bile, Windows 10’da Android uygulamalarına erişmenin birkaç yolu var, ancak bu yenilik onu oldukça basit hale getirecek). Bu, Windows kullanıcılarının yıllardır beklediği bir şey.

Yeni işletim sistemi, Snap Groups ve Snap Layouts adı verilen özellikleri içeriyor. Aynı anda kullandığınız uygulamalar görev çubuğunda bulunur. Daha kolay görev geçişi için, uygulamalarınızı aynı anda ortaya çıkartabilir veya simge durumuna küçültülebilirsiniz. Ayrıca, açık pencerelerinizin bulunduğu yeri kaybetmeden bir monitörü daha kolay takıp çıkartabilirsiniz.

Microsoft Teams doğrudan Windows 11 görev çubuğuna entegre edilerek erişimi kolaylaştıracak (Apple’ın FaceTime uygulaması gibi). Çalışma ekiplerinize Windows, Mac, Android veya iOS’tan erişebileceksiniz. Minik araçlara (widget) artık doğrudan Görev Çubuğundan erişebilir ve istediğinizi görmek için onları kişiselleştirebilirsiniz.

Windows 11 için Minimum Sistem Gereksinimleri Neler?

Microsoft yeni sistemin erken bir önizleme sürümünü Temmuz ayının başında yayınlayacak. Windows 11, mevcut Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz bir güncelleme olarak sunulacak, ancak bazı cihazlar yeterli gereksinimlere sahip değilse sürüm yükseltmek mümkün olmayacak. Aşağıda Microsoft tarafından Windows 11 için paylaşılan minimum sistem gereksinimlerini bulabilirsiniz.

  • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Depolama: 64 GB veya daha büyük depolama cihazı
  • Grafik Kartı: DirectX 12 uyumlu grafikler / WDDM 2.x
  • Ekran Kartı: 9 inçten büyük, HD Çözünürlük (720p)
Windows 11 Yeni Bir Sürüm mü yoksa Windows 10’un Kapsamlı Bir Güncellemesi mi?

Microsoft CEO’su Satya Nadella, Windows 11 tanıtımını “Windows tarihinde önemli bir kilometre taşı” olarak nitelendirdi. Ancak CCS Insight’tan analist Geoff Blaber, bunu “devrim niteliğinde bir adım” olarak görmediğini söyledi. “Windows 11, önceki sürümde görülen kapsamlı değişiklikleri tanıtmak yerine Windows’un daha fazla tutkuya ihtiyaç duyduğu yerleri belirleyen yinelemeli bir sürümdür”.

Forrester’ın baş analisti JP Gownder ise, yeni işletim sisteminin Windows 10 kodunu temel aldığını belirtti. Bunun geçmişte Windows Vista’da görülenler gibi yükseltme hatalarını önlemesi gerektiğini kaydetti. “Geçmişe yönelik bu kullanıcı dostu aksiyonlar, yine de iki ucu keskin bir kılıç. Bu, tam sürüm bir güncellemeden çok, daha zengin özelliklere sahip bir Windows 10 güncellemesi mi?” şeklinde düşüncesini belirtti.

  • KAYNAKÇA:
    • www.bbc.com/news/technology-57598554
    • www.cnet.com/how-to/windows-11-all-the-big-differences-from-windows-10/

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Elektronik Harp ve Savunma Sistemi: REDET-II

Hatay’da Bulunan Irmaktaki Narkissos Mozaiği