içinde

Hatay’da Bulunan Irmaktaki Narkissos Mozaiği

1939 yılında Daphne (Harbiye) Antik Kenti’ndeki Menander Evi’nde bulunan Irmaktaki Narkissos Mozaiği, MS 2. yüzyıla tarihleniyor. Günümüzde Hatay Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Mozaiğin merkezindeki panelde, başı kahverengi, sarı bir hale ile çevrili olan Narkissos, bir kayaya oturmuş halde tasvir ediliyor. Göğsü üzerinde çapraz bir kayışa asılı kılıcı aşağıya doğru uzanıyor. Belden üstü çıplak olan Narkissos’un alt kısmında kıvrımlı elbisesi ve bileklerini saran uzun sandaletleri bulunuyor. Sol tarafında kurumuş bir ağaç tasviri yer alıyor. Narkissos tasvirinin olduğu panelin her iki yanında ise geometrik süslemeli mozaik paneller yer alıyor.

Sol alt köşesinde yer alan panelde, kış mevsiminin kişileştirmesinin bulunduğu mozaik yer alıyor. Başı örtülü figürün önünde bir kase, başörtüsünün üzerinde ise yeşil bitkilerden oluşan bir diadem bulunuyor.

Narkissos’un hemen altındaki panelde ise Krater ve Keklik Mozaiği yer alıyor. Mozaikte en solda çiçekli bir bitki, yanında bir kuş ağzıyla bir ucu kratere bağlanmış girlandı tutuyor. 

 

Ne düşünüyorsun?

Yazar

Windows 11: Geleceğe Açılan Yeni Pencere

Solar Orbiter (Güneş Misyonu)